Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Teatar mladih „Mišolovka“ okuplja decu i mlade

23.10.2019. 12:04 12:09
Piše:
Foto: Foto: B. Popović

Teatar mladih „Mišolovka“ više od pet godina deci i mladima pruža mogućnost da se bave pozorištem, a ujedno i sopstvenim razvojem. Za najmlađe je to samo gluma, međutim, istina je šira – gluma je alat za razvoj njihove ličnosti te različitih veština i sposobnosti, kao što su koncentracija, samopouzdanje, mašta, jasno izražavanje, jednom rečju – kontakt sa sobom.

– Svest je najvažnija, moraju da znaju ko su, šta žele, nauče da se u određenim situacijama izbore za sebe, te da, ako su u nekoj situaciji u manjini, jasno i glasno izraze svoje neslaganje, a da se zbog toga ne osećaju loše – objašnjava dramski i pozorišni pedagog Ibro Sakić, koji je „Mišolovku“ osnovao zajedno s koleginicom Jelenom Zdravković. – To su glavne smernice u našem radu, a na kraju svake sezone imamo javni čas u vidu predstave. Bavili smo se grčkim mitovima, Čehovljevim pripovetkama, Šekspirom... Naša deca i mladi izvode predstave za sve generacije. Ali nama je važan proces, to kažem i svakom roditelju. Pripremaju predstavu, razmišljaju o likovima, motivaciji likova da nešto učine... Dok se bave time, deca rastu.

„Mišolovka“ trenutno ima 84 člana, koji su podeljeni u tri grupe – od prvog do četvrtog razreda, od petog do osmog, te srednjoškolci i studenti. Radionice u trajanju od tri sata održavaju se nedeljom u prostorijama Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača, a sve informacije moguće je dobiti u okviru „Fejsbuk“ stranice „Teatar mladih Mišolovka“.

– Zaista smo im zahvalni za to što nam ustupaju svoju scenu, a trenutno imamo mnogo prijavljenih koje, nažalost, nismo u mogućnosti da primimo – navodi Sakić. – Ukoliko budemo pronašli veći prostor, formiraćemo nove grupe, neprestano se trudimo da u tome uspemo. Izdvojio bih primer doktorke iz ambulante „Jovan Jovanović Zmaj“, koja je, isprativši naš način rada, dovela oko 15 novih članova. To su uglavnom bila deca bez samopouzdanja i povučena, kojima je bilo potrebno da se u nečemu pronađu. Kod nas svako poštuje svakoga, nema podsmevanja i svi su spremni da pruže podršku. Svakom detetu je verovatno najznačajniji momenat kad na kraju radionice sednemo ukrug i pola grupe mu uputi podršku poput rečenica „Ja bih voleo da ostaneš!“, „Mislim da si se super snašao za prvi put, ja se nisam tako dobro snašao!“ i sličnih. Na taj način utičemo jedni na druge.

Zahvaljujući „Mišolovci“, mladi postaju pozorišno obrazovana publika. Neki se kasnije opredele i za profesionalno bavljenje umetnošću, a najčešće su na početku bili nesigurni u sebe. To je i jedno od objašnjenja za logo i ime „Mišolovka“. Naime, logo prikazuje mišolovku koja, umesto opruge, ima pozorišnu zavesu, koja ih pokrije i uvuče u svet teatra, zapravo otvorenih i pozitivnih emocija.

– Druga asocijacija je Hamletova istoimena predstava koju priprema u delu, kada putujućim glumcima objašnjava kako da igranjem izazovu savest kralja Klaudija, a savetuje im da ne prekorače meru prirode. I mi u našem radu insistiramo upravo na prirodnosti. Mlade učimo da budu prirodni u svakoj situaciji i da ne moraju da se stresiraju i glumataju da bi bili prihvaćeni, te da je spontanost jedini put na kojem će biti ostvareni – zaključuje Ibro Sakić.

Predstava o liku i delu Pavla Beljanskog

Spomen-zbirka Pavla Beljanskog je, u partnerstvu s Teatrom mladih „Mišolovka“, uradila projekat „Muzej mladih“ u kojem su mogli da učestvuju novosadski srednjoškolci, nezavisno od toga da li su članovi „Mišolovke“. U okviru projekta osmislili su predstavu o liku i delu Pavla Beljanskog. Predstava je doživela premijeru, a biće ponovo prikazana 2. novembra.

Kroz šest scena, odnosno životnih situacija, u šest različitih prostora u Spomen-zbirci, publika se kreće i upoznaje slikare u životu Pavla Beljanskog, kao i njegova dela. Tu je i kustos predstave koji vodi publiku kroz prostor, te se nađu i u samoj sceni. Projekat je, u okviru konkursa „Publika u fokusu“, podržala Fondacija „Novi Sad 2021“.

B. Pavković

 

Projekat „Novi Sad - Omladinska prestonica Evrope 2019” realizuje DVP produkcija uz podršku Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac.

Piše:
Pošaljite komentar