Tanja Trobok osmislila aplikaciju da najmlađi uče programiranje
Da bi osnove programiranja približila najmlađima, Novosađanka Tanja Trobok je osmislila aplikaciju „Eny” koja kroz priče o dečaku Enijaku, čiji je nadimak Eni, hronološki objašnjava nastanak kompjutera i kompjuterskog jezika.
Aplikacija na srpskom i engleskom jeziku izlazi uskoro, moći će da se preuzme i za android i za IOS mobilne telefone, i to putem interneta, a prvih šest meseci biće potpuno besplatna. Iako je razmišljala o tome da priče koje je napisala objavi kao knjigu, Tanja je ipak odlučila da ih pusti kroz aplikaciju, koja će biti interaktivna i zabavna, budući da će, osim tekstova o dečaku, sadržati i mini-igre, ilustracije i tome slično.
– Zamislila sam priču o dečaku kog je zvezda padalica donela u dom pun ljubavi, on je divan i sladak i zove se Enijak, što je ime prvog zvaničnog kompjutera na svetu – priča Tanja. – On je progovorio u jednom trenutku, a mama i tata su bili uzbuđeni oko toga šta će najpre izgovoriti, ali Enijak je prvo rekao „nula” i „jedan”. Mama i tata pokušavaju da shvate šta on to govori, prave silne tabele i uz njihovu avanturu pokušaja da nauče binarni jezik i mi učimo kroz mini-igre da Eniju kažemo koliko imamo godina i kako se zovemo, da pišemo čitave rečenice na binarnom jeziku, koji ima samo dva karaktera, zbog čega i jeste veoma komplikovan. To je prva od ukupno pet priča koje planiram da napišem i objavim kroz aplikaciju.
Tanja je masterirala komparativnu književnost, bavila se i novinarstvom, a onda je odlučila da potpuno promeni profesiju. Kada je ušla u svet informacionih tehnologija, nije znala mnogo. Zbog toga je pokušala da se upozna s osnovnim konceptima kompjuterskih tehnologija ne bi li mogla da komunicira s programerima. Tako se i rodila ideja o pomenutoj aplikaciji.
– Zanimalo me je zašto ima toliko različitih programskih jezika, zašto su neki viši, neki niži, kako kompjuter uopšte funkcioniše – objašnjava sagovornica. – Gledala sam knjižice za decu u vezi s programiranjem ne bih li tu našla odgovor, međutim, i one su napisane tako da objašnjavaju programersku logiku, a ne onu širu sliku kako kompjuter razmišlja i tome koliko programskih jezika postoji. Želela sam da mi to neko objasni kao da sam dete i kao da je kompjuter dete koje raste i kroz koje hronološki mogu da vidim kako su se njegovi slojevi nadodavali i zbog čega. Zbog toga sam i napisala te priče na taj način.
Naša sagovornica kaže da njena aplikacija najviše pogoduje deci, i to uzrasta od devet do 15 godina. Ipak, ko su konzumenti aplikacije znaće se tek kada ona bude dostupna. Aplikaciju će pratiti i razni edukativni programi koje će Tanja realizovati, a u okviru kojih će moći da se vidi kojem uzrastu je aplikacija najinteresantnija, ne bi li saznala u kojem pravcu onda dalje treba da je razvija.
V. Bijelić