Stop vršnjačkom nasilju
Projekat prevencije vršnjačkog nasilja „Rezervisano za decu” je predstavljen u Gradskoj kući. Nosilac projekta je preduzeće „Laureat”, koje zastupa autore i glumce iz Novog Sada,
a realizuje se u saradnji Grada Novog Sada, ekipe serijala „Državni posao” i stručnjaka iz oblasti prevencije vršnjačkog nasilja.
Model, koji podrazumeva saradnju državnog, civilnog i stručnog sektora, već je pokazao odlične rezultate te je stoga primenjen i u projektu „Rezervisano za decu”.
– U praksi se pokazalo da više efekta ima kada mladima pokazujemo kako treba, nego kada im ukazujemo na loše strane njihovog ponašanja – rekao je član Gradskog veća za kulturu Dalibor Rožić, i istakao važnost medija u promociji istinskih vrednosti. – Grad će uvek biti partner svima koji ulažu trud u rad s mladima s ciljem da u njima probude ono najbolje.
On je izrazio uverenje da će primena projekta u školama pomoći i učenicima i nastavnicima da prevaziđu eventualne predrasude i probleme, ali i da ih na pravilan način reše.
– Ciljna grupa projekta su roditelji i šira javnost, učenici i nastavnici i nastojali smo da obezbedimo odgovarajuće kanale komunikacije koji podrazumevaju internet stranicu www.nijezezanje.rs, socijalne mreže Fejsbuk i Instagram i Jutjub, a realizovali smo i likovno, literarno i foto-takmičenje – rekla je pi-ar projekta prof. dr Danijela Lalić, i dodala da su stotine radova pristiglih na konkurs pokazatelji da su na pravom putu, da su i nastavnici i učenici prepoznali važnost projekta.
Na Filozofskom fakultetu će se 22. decembra održati tribina na temu vršnjačkog nasilja namenjena široj javnosti, a kako je saopšteno, to će biti poslednja aktivnost u okviru projekta za ovu godinu.
Stručni konsultant na projektu prof. dr Jelica Petrović ocenila je da je koren vršnjačkog nasilja povezan s deficitima u emocionalno-socijalnim veštinama i sposobnostima.
– Kreirali smo set radionica za učenike petog razreda u dve osnovne škole, a izvodili su ih studenti završnih godina Odseka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu – objasnila je prof. dr Jelica Petrović. – Radionice su bile posvećene razumevanju vlastitih i tuđih emocija, emocionalnoj kontroli, razvoju empatije, kao i načinima konstruktivnog rešavanja konflikata, a napravljeni su i odgovarajući priručnici za učenike i nastavnike.
Nikola Škorić objasnio je da se ekipa „Državnog posla” uključila u projekat zbog ozbiljnosti, ali i rasprostranjenosti problema nasilja među decom i mladima uopšte.
– Deca iz glumačke sekcije Tanje Pjevac odlično su odradila posao i to iskustvo je i za njih i za nas bilo dragoceno i nadam se da će se projekat nastaviti da bismo iskorenili tu negativnu pojavu – rekao je Škorić.
Afirmacijom lepog ponašanja, kulture i obrazovanja, tolerancije za različitosti, drugarstva sprečava se nasilje među decom.
J. Vukašinović
Državni posao i mališani
Po rečima Marijane Šarkić iz „Laureata”, projektne aktivnosti počele su u septembru i završiće se krajem decembra. Snimljeno je šest skečeva u kojima su, uz autore Nikolu Škorića, Dejana Ćirjakovića i Dimitrija Banjca iz „Državnog posla”, učestvovali i mališani, a u izradi scenarija učestvovao je Mladen Ordarević.