Stanovnici Kisača još uvek nemaju dostojne uslove za život
Svaka priča u Kisaču počinje i završava se rečju „kanalizacija”.
To je ono za čime stanovnici tog pretežno slovačkog sela žude, ono što im svaka vlast slatkorečivo obeća, a posle izbora bolnu tačku stavi „ad akta”. Ipak, nada umire poslednja, pa tako u Kisaču i dalje veruju da „obećanje neće zauvek ostati ludom radovanje” te će i oni, posle komšija iz Rumenke, dostojno živeti 21. vek.
Jedna od naših sagovornica Mirka Funtik ukazala je na problem za koji mnogi znaju, ali ga još niko ne rešava, a tiče se, ako smo je dobro razumeli, raskrsnice glavnog druma s Ulicom doktora Janka Gombara.
„Često se na tom mestu dešavaju saobraćajne nezgode, a u nekim slučajevima i s najtragičnijim ishodom. Pešaka i biciklista je mnogo, a naročito dece, na koje bahati vozači malo obraćaju pažnju", upozorila je naša sagovornica.
Obratili smo pažnju i brzo se uveriliu to da automobili u velikoj meri prekoračuju dozvoljenu brzinu. A kako i ne bi, kada usporivača brzine nema, dok pomenuta raskrsnica vapi za semaforom koji bi te brige svakako sveo na minimum.
Kulturni centar Kisač zamišljen je da bude stecište svih Kisačana. Ipak, po tom pitanju naišli smo na različita mišljenja, a kada smo u razgovoru dublje začeprkali, manje-više se svaka priča završila politikom. I na tom primeru uverili smo se u ono što ni deo sagovornika, ne samo da nije krio već je i naglasio „poslovičnu neslogu Slovaka”.
Jedna od tema koje ih tište je i radio-stanica koja više ne postoji. Ljudi su navikli na slovačku muziku, a pošto više ne mogu da je čuju, odmah su etiketirali krivca. Malo njih, s druge strane, želi da sasluša priču o tome kako su novim zakonskim aktima ustrojeni radio-emiteri.
Blizina Novog Sada Kisačanima olakšava život, pa ako je potrebno otići u veću kupovinu, autom se stigne začas, a i autobuske linije su zadovoljavajuće.
Među prodavnicama razne robe nabasali smo i na poljoprivrednu apoteku, izuzetno opremljenu. Proleće se bliži, pa i brojni radovi u polju, voćnjacima, povrtnjacima... Na pitanje šta se najviše kupuje, dobili smo neočekivani odgovor:
„Hrana za kućne ljubimce! Da ne poverujete, neverovatno je u kojim se količinama uzimaju granule za mačke i pse. Ponekad imam utisak da će Kisačani pre odvojiti od sopstvenih usta da bi imali da kvalitetno prehrane kućnog ljubimca. Mislila sam da je, kao u većini seoskih sredina, dovoljno da domaćini nahrane svoje ljubimce ostacima od ručka, ali ne, ovde je očigledno na ceni isključivo fabrički pripremljena hrana", rekla nam je prodavačica.
S. Savić