Stanovi izbegličkih zgrada na Čeratu u završnoj fazi
Stanovi za izbeglice u Čeratskoj ulici, po rečima šefa gradilišta i predstavnika izvođača radova, preduzeća „Grading“ iz Paraćina Dragana Živanovića, do kraja godine biće završeni.
U toku je montaža laminata i sanitarija u kupatilima.
– Objekti su pri samom kraju, što se nas tiče – kaže Živanović. – Trudimo se da do Nove godine sve završimo. Postoji verovatnoća da će ostati neke sitnice da se poprave kasnije jer ima nekoliko stavki koje nas usporavaju. Čekamo „Elektrodistribuciju“, kao i „Vodovod i kanalizaciju“ da odrade svoj deo posla, pošto od toga zavise određeni potezi koji su u našoj nadležnosti. „Elektrodistibucija“ nije postavila merne grupe i ormare na objekte, zbog čega u tim delovima zgrada ne možemo da kompletiramo fasadu, niti su objekti priključeni na vodovodnu i kanalizacionu mrežu. To nas sprečava da podesimo sanitarije i proverimo da li negde curi voda. Sve su to razlozi zbog kojih ćemo, vrlo je moguće, biti ovde i posle Nove godine.
Gradnja 16 stanova za izbeglice u tom delu Karlovaca sprovodi se u sklopu Regionalnog stambenog programa na osnovu ugovora koji je sklopljen 2015. godine između karlovačke opštine, Komesarijata za izbeglice i migracije i Jedinice za upravljanje projektima u javnom sektoru. Po tom sporazumu, obaveza opštine bila je da obezbedi parcele za gradnju i da ih komunalno opremi. Osim obezbeđivanja vode, odvoda fekalnih voda i struje, što je ispunjeno, lokalna samopurava je po ugovoru dužna i da parterno uredi okolinu i izgradi pristupnu saobraćajnicu, što je zbog vanredne situacije koja je još na snazi u Karlovcima, bilo dovedeno u pitanje.
– S obzirom na to da je u dva navrata proglašavana vanredna situacija, koja još nije ukinuta, novac planiran za izradu saobraćajnice za potrebe tog izbegličkog kompleksa usmeren je na rešavanje problema nastalih dejstvom bujičnih voda u delovima mesta gde su one napravile štetu – objašnjava Nada Ostojić Agbaba. – Da to ne bi zakočilo realizaciju i završetak ovog projekta, obratili smo se Komesarijatu za izbeglice i migracije s molbom da u okviru svojih mogućnosti pomogne. Kao i mnogo puta ranije, Komesarijat nam je i sada izašao u susret, dodelivši nam 11.413.000 dinara, zbog čega toj instituciji dugujemo zahvalnost.
Priznanje za predan rad
Spomenica i orden, priznanje Komesarijata za izbeglice i migracije, početkom decembra na tradicionalnom susretu poverenika za izbeglice održanom na Tari, uručeno je Nadi Ostojić Agbabi. Dobili su ga i drugi predstavnici lokalnih samouprava koji se više od 20 godina u svojim opštinama bave pitanjima zbrinjavanja, smeštaja izbeglih, raseljenih i progranih, te migranata.
– Orden i spomenicu koje sam dobila za svoj rad i angažovanje doživljam kao podsticaj za dalje – kaže Nada Ostojić Agbaba, koja od avgusta 1995. godine, kada su preve izbeglice iz Hrvatske i tadašnje Republike Srpske Krajine stigle u Karlovce, vodi brigu o toj populaciji. – Kada se jednom upustite u te vode, u pomoć drugima, to vas tera da činite još više. To priznanje je zahvalnost, kako Komesarijata. tako i države. Činjenica je da, i pored toga što rukovodim Odeljenjem za društvene delatnosti u opštini, i dalje radim te poslove i mene u Komesarijatu prepoznaju kao poverenika za izbeglice i migracije, a ne rukovodioca nekog odeljenja.
Po njenim rečima, opština i Komesarijat skopili su ugovor o dodeli para 9. decembra, da bi osam dana kasnije one bile i uplaćene na račun lokalne samouprave. Oština je izmenila plan javnih nabavki da bi mogao biti raspisan javni konkurs i Nada Ostojić Agbaba se nada da će u toku januara on biti objavljen i ubrzo realizovani radovi na saobraćajnici.
Krov nad glavom u stanovima na Čeratu dobiće 12 porodica s pravom otkupa, dok će u četiri stana biti smešteni najugroženije izbeglice bez mogućnosti da postanu njihovi vlasnici. Gradnja se finansira donacijama preko Banke za razvoj Saveta Evrope, a njena vrednost je 566.653,84 evra.