Šta raditi ako se zaglavite u liftu?
Pomisao na zaglavljivanje u liftu povećava strah od malih, skučenih prostora, te sugrađani s nižih spratova zgrada koje poseduju stare i dotrajale liftove ili koji jednostavno nemaju poverenja u njih, često biraju penjanje stepenicama. Iako takve situacije nisu česte, važno je znati koja je procedura.
– Prvi korak u slučaju zaglavljivanja u liftu je pozivanje preduzeća koje je zaduženo za održavanje lifta – kazao je
direktor JKP „Stan” Ivan Radojičić. – Nalepnica s kontakt-telefonom najčešće se nalazi u kabini lifta, a može se pozvati i upravnik stambene zajednice.
Dugme za alarm po propisima mora postojati u svakom liftu i biti u funkciji, a ono se kontroliše tokom redovnih mesečnih servisa lifta.
– U slučaju da putnik uz sebe nema telefon, a dugme za alarm nije u funkciji, najvažnije je ne paničiti – rekao je Radojičić. – Korisnik lifta bi u tom slučaju trebalo da pokuša da dozove nekog od stanara, koji će potom pozvati lica obučena za spasavanje.
Kvarove mogu uočiti i sami putnici, te bi na svaki neuobičajen zvuk, poput škripe, pucketanja, treskanja i ljuljanja kabine, lift trebalo zaustaviti i izaći iz njega, a to prijaviti upravniku stambene zajednice.
Od trenutka prijave kvara i zaglavljivanja, ekipe JKP „Stan” odmah kreću u intervenciju, te im je, po rečima direktora Radojičića, potrebno oko 15 minuta za dolazak na prijavljenu adresu. Dežurne ekipe JKP „Stan” rade neprestano i moguće ih je pozvati na broj kol-centra 0800/300-330.
– Situacije sa zaglavljivanjem liftova nisu toliko česte, dešava se svega nekoliko slučajeva u toku jednog meseca. Redovno održavanje, bez obzira na starost, znatno produžava vek trajanja liftova, kao i njihovu bezbednost – objasnio je Radojičić.
Po rečima mastera psihologije Anđelije Simić, situacija zaglavljivanja u liftu nije prijatna jer je u pitanju mali prostor, a oni prirodno stvaraju neprijatnost kod ljudi.
– U redu je uplašiti se, međutim, strah da ćemo zauvek ostati u liftu, ugušiti se i umreti, nema realnu potporu – kazala je Anđelija Simić. – Svima bih savetovala da se u takvoj situaciji oslone na zdrav razum, koji će vam kazati da ćete vrlo brzo biti na slobodi.
Osim pozivanja dežurnih lica, potrebno je praktikovati disanje koje smiruje, što je, kako je Anđelija Simić objasnila, udah na nos i izdah na usta, sve dok se fiziološki ne umirimo. U liftu ima dovoljno vazduha, te je važno ne otvarati ga, ne iskakati iz njega i slično.
– Ukoliko je za pomoć potrebno više vremena, poželjno je i preusmeriti pažnju, pustiti muziku, pročitati neki članak, ili prelistati početnu stranu neke od društvenih mreža – rekla je Anđelija Simić. – Ako osoba s kojom ste zaglavljeni počinje da paniči, potrebno je uputiti je na pravilno disanje, uveriti je da je pomoć na putu i da će uskoro izaći iz lifta.
D. Andulajević