Sport u škole: Sve više mališana želi besplatno da trenira
NOVI SAD: Posle letnjeg raspusta, a s početkom nove školske godine, nastavljeno je sprovođenje besplatnog projekta „Sport u škole”, s više od 3.000 učenika iz 35 gradskih škola.
Realizacija je poverena Savezu za školski sport Novog Sada, a projekat je u potpunosti podržao Grad, kojem je razvoj školskog i dečjeg sporta i strateški interes.
Načelnik Uprave za sport i omladinu Vlastimir Mastilović podsetio je na to da su tim projektom obuhvaćeni mališani od prvog do četvrtog razreda (razvojna motorika s elementima bazičnog sporta atletike i gimnastike), kao i oni u petom i šestom razredu, koji rade po sportovima (odbojka, košarka, rukomet, atletika, stoni tenis, džudo i rvanje).
Najmlađa deca sat – sat i po provode u sportskim salama pod stručnim nadzorom profesora fizičkog vaspitanja, posebno ona koja su u produženom boravku, dok se oni stariji, petaci i šestaci, u večernjim terminima utorkom i četvrtkom, od 19 do 22 časa, takođe besplatno bave sportom, rekao je između ostalog Mastilović.
I ove školske godine nastaviće se program „Navijaj i igraj fer” u deset novih škola.
Učenici će biti upoznati s kodeksima ponašanja na terenu i u publici.
Kako je istakao, u rad s decom uključili su nezaposlene profesore fizičkog vaspitanja, kao i one koji već rade u školama s punim i nepotpunim fondom časova.
Već drugu godinu organizujemo te aktivnosti, a posebno mi je drago što projekat sve više nailazi na podršku škola, posebno otkako je realizacija poverena Savezu za školski sport, kaže Mastilović.
„Korekcija i prevencija deformiteta kod dece-sportista uz efikasno i pravovremeno reagovanje, uključujući i antidoping obrazovanje” je novi projekat SŠSNS.
Realizator projekta je mr Nikola Jeftić, a u njega će, za početak, biti uključeno 15 novosadskih škola, koje će angažovati po deset učenika i dva profesora.
Na osnovu testova, profesori fizičkog vaspitanja odrediće učesnike u projektu.
Načelnik je istakao da će projekat sada biti mnogo efikasniji, pošto su ispravili neke uočene slabosti iz prethodnog perioda.
U nekim školama smo promenili sport zbog većeg angažovanja i zainteresovanosti dece. Sve je to urađeno na osnovu ankete i u saradnji s realizatorima programa, a sve u cilju da povećamo broj dece. Takođe, i termine smo prilagodili deci. U skladu sa Zakonom o sportu zaživeće i funkcija sportskog inspektora, koji će kontrolisati rad svih sportskih klubova i organizacija, pa samim tim i sprovođenje ovoga projketa. Akcenat će biti stavljen na rad s mlađim uzrastima, odnosno ko radi s decom do 16 godina. Po zakonu, to su isključivo profesori sporta i fizičkog vaspitanja sa sertifikatom za rad s decom, naglasio je Vlastimir Mastilović.
Predsednik Saveza za školski sport Novog Sada (SŠSNS) Goran Stevanović je podsetio na to da je cilj projekta da se zadovolje potrebe dece za kretanjem, da se razvija zdravstvena kultura radi očuvanja i unapređenja zdravlja, da se raznovrsnim motoričkim aktivnostima doprinese integralnom razvoju dece i stvaranju navika da fizičko vežbanje bude sastavni deo svakodnevnog života.
Po podacima iz 2016. godine, nastavu je u 35 škola pohađalo 26.286 đaka, rekao je Stevanović.
Kako je dalje kazao, tokom prva tri meseca ove godine, na osnovu analize, u projektu je učestvovalo više od 3.000 učenika, što je oko 500 mališana više od planiranog i očekivanog.
Jedna od škola u kojoj je u pravom smislu te reči zaživeo projekat “Sport u škole” je OŠ “Đura Jakšić” u Kaću.
Da se radi o masovnosti i izuzetno kvalitetnom radu uverili smo se tokom današnje posete ovoj školi.
Projekat je kod nas zaživeo od samog početka, a imali smo punu podršku roditelja, koji su prepoznali kako svoj interes, jer su treninzi besplatni, tako i dečiji, koji imaju fizičku aktivnost pod stručnim nadzorom, rekla je mentor u projektu Jasna Đukić.
Prema njenim rečima, kod njih se u školi prijavilo oko 300 dece, a pre početka projekta očekivalo se da će to biti maksimalno 180. Nijedno dete nismo vratili, kaže Jasna Đukić i dodaje da je bitno i to što je uprava škole spoznala značaj ovakvog projekta.
Moramo da budemo zahvalni gradu koji je omogućio da se deca u svojim školama, sa svojim vršnjacima i pod nadzorom svojih profesora bave sportom i to besplatno. Ovakvi programi mogu da sutra doprinesu boljoj selekciji za vrhunsko bavljenje sportom, jer su ovde sva deca koja žele da se bave sportom a ne samo ona koja mogu da plate, rekla je Đukićeva.
To znači da je 11,11 odsto učenika učestvovalo u projektu „Sport u škole”. Zahvalio bih se predsednici Aktiva direktora škola Jasmini Pastonjicki, koja je sazvala sastanak i podstakla sve škole da se aktivnije uključe u akciju. Od direktora je zahtevala da odrede koordinatora iz škola, koji će biti veza sa SŠSNS-om, mentorima i realizatorima. Koordinatori su zaduženi da, uz pomoć učitelja i odeljenskih starešina viših razreda, naprave spiskove dece zainteresovane za besplatno bavljenje sportom, zaključio je Stevanović.
SŠSNS će, s Plivačkim klubom „Vojvodina”, biti suorganizator obuke neplivača za učenike drugih razreda.
Za početak, biće angažovana deca iz šest škola koje su fizički najbliže Spensu, a od sledeće kalendarske godine biće uključene i ostale škole, gradske i prigradske.
U SŠSNS-u bili su svesni toga da je (ne)informisanost dece bila gorući problem pa su za ovu školsku godinu napravljeni plakati, flajeri, a tokom Sajma lova, ribolova i sporta (Lorist) biće i prezentacija.
Na Sajmu ćemo se pojaviti s raznim sportskim aktivnostima, kada će biti obeležena i Dečja nedelja (5–7. oktobar). Tada ćemo organizovati takmičenje u mini-odbojci i basketu, kao i nadmetanje u igri između dve vatre, u malom fudbalu, poligoni... Predstavićemo i programske aktivnosti i projekte SŠSNS-a, najavio je Stevanović.
J. Galić