Specijalna olimpijada Srbije za decu sa invaliditetom na Đačkom
Državno prvenstvo Specijalne olimpijade Srbije u ženskoj košarci 3 na 3 za decu sa invaliditetom održano je u velikoj sali na Đačkom igralištu.
Tokom takmičenja odigrano je 12 utakmica, a učestvovale su ekipe iz Pirota, Kruševca, Čačka, Jabuke, Pančeva, Niša, Kragujevca, Zrenjanina i Novog Sada, dok tri ekipe nisu bile u finansijskoj mogućnosti da dođu na takmičenje.
– Poslednje dve godine su ključne za popularizaciju košarke 3 na 3 u Specijalnoj olimpijadi jer je i u svetu ona sve popularnija, stoga ćemo i na Svetskim igrama u Berlinu 2023. godine imati predstavnike – i muške i ženske ekipe – naglasio je nacionalni direktor Specijalne olimpijade Srbije Aleksandar Stanojević. – Nažalost, prvenstvo traje samo danas, iako imamo želju, volju, ali i kapacitete da ono traje duže, stoga se iskreno nadam da ćemo iduće godine tako nešto i ostvariti. Olimpijada je specifična po samoj organizaciji jer prvo moramo utvrditi koje su mogućnosti naših sportista, u ovom slučaju sportistkinja, da se ne bi desilo da su neki takmičari sposobniji u odnosu na neke druge, i tako izbegnemo neravnopravnosti na terenu.
Po njegovim rečima, Specijalna olimpijada Srbije je svrstana u drugu kategoriju sportova u Ministarstvu omladine i sporta, što je čini ravnopravnom s drugim sportskim savezima. Čak se mogu pohvaliti da imaju jedan od vodećih programa u Evropi.
– Trudimo se da gotovo svakog meseca imamo neko takmičenje, prevashodno zbog dece, da bi imala mogućnost kontinuirano da se bave nekim sportom – rekao je Stanojević. – Kada smo počeli to da radimo, došli smo na ideju da osnujemo klubove da bi mogla dolaziti i trenirati i deca koja nisu u školskom sistemu jer smatramo da je sport jedna od najboljih stvari za inkluziju i socijalizaciju te osetljive populacije u našem društvu. Ministarstvo omladine i sporta nam je pomoglo da odemo na Svetske igre, na kojima smo osvojili 17 medalja, što je odličan rezultat kvalitetnog rada u Specijalnoj olimpijade Srbije. Svake godine imamo oko 100 dece više, što nam je dokaz da dobro radimo, a roditelji i lokalna zajednica to prepoznaju, i to nam je veoma drago.
Kako je rekla saradnica Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja iz Školske uprave Novi Sad Sonja Miladinović, Specijalna olimpijada je mikrodogađaj koji bi trebalo da ostvari snažan ođek o rušenju predrasuda, stereotipa i diskriminacije, koja, nažalost, postoji u našem društvu.
– Nadam da će ta olimpijada doprineti tome da naše društvo postane mnogo demokratičnije, a svaka aktivnost koja se dešava na uključivanju dece i mladih iz osetljivih društvenih grupa doprinosi rušenju predrasuda – poručila je Sonja Miladinović.
Organizatori projekta su Sportsko društvo „Milan Petrović” Škole za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović” s Domom učenika i Sportski savez Specijalna olimpijada Srbije.
I. Bakmaz
Foto: S. Šušnjević