SOS Ženski centar dostupan radnim danima i subotom
Ovih dana često se mogu videti sadržaji pozitivnog karaktera kada je u pitanju izolacija s porodicom zbog vanredne situacije, ali da za neke ona predstavlja dodatni problem, potvrđuje koordinatorka SOS Ženskog centra Ivana Perić, koja navodi da uslovi socijalne izolacije u velikoj meri mogu intenzivirati nasilje u porodici.
Ipak, ona naglašava da vanredno stanje ne sme biti opravdanje za nereagovanje i ignorisanje tog velikog socijalnog problema.
Takvo razmišljanje deli i pokrajinski ombudsman prof. dr Zoran Pavlović, koji preko saopštenja navodi da je, po podacima Svetske zdravstvene organizacije, svaka treća žena bar jednom doživela fizičko ili seksualno nasilje. On ističe da su osobe koje doživljavaju nasilje u porodici sada primorane na to da ostanu u svom domu s nasilnikom, izolovane od drugih ljudi, te da takvi uslovi omogućavaju pojačanu kontrolu žrtve od strane nasilnika i otežavaju joj mogućnost da ga napusti.
„Pretnje da će se napasti na život ili telo, drska ili bezobzirna ponašanja kojima se ugrožava ili spokojstvo ili telesni integritet ili mirno duševno stanje, situacije su u kojima društvena reakcija ne sme i neće izostati ni sada. Osim što će većinu vremena morati da provode u istom prostoru s nasilnikom, mnogi će u ovom periodu imati smanjene prihode i/ili povećane troškove života, što će im dodatno otežati mogućnost da napuste nasilnika. Za decu koja su i sama trpela ili i dalje trpe nasilje u porodici, škole predstavljaju utočište, a pošto su sve vaspitno-obrazovne institucije zatvorene do daljnjeg, povećana je mogućnost intenzifikacije konflikta i agresije prema njima”, navodi prof. dr Zoran Pavlović u saopštenju, i dodaje da je sada neophodno učiniti dostupnim deci i roditeljima sve potrebne informacija o servisima pomoći i podrške, naročito na digitalnim platformama.
Kontakt
SOS Ženski centar je odlučio da i tokom ovog perioda bude dostupan radnim danima i subotom od 17 do 21 čas na broj 069/193-68-99. Osim toga, SOS centar će moći da pomogne i putem mejla [email protected], dok će psihološko savetovalište raditi onlajn, a zakazivanje je moguće na broj 061/641-29-92.
Pokrajinski ombudsman prof. dr Zoran Pavlović takođe apeluje na sve osobe koje su preživele ili i dalje trpe nasilje, da ga prijave, jer i u ovakvim okolnostima državni organi i institucije dužni su, kako navodi, da obezbede odgovarajuću i pravovremenu podršku i zaštitu. On podseća na to da u Srbiji postoji 13 sigurnih kuća, odnosno prihvatilišta za žene i decu koji su doživeli nasilje.
Ni novosadski SOS ženski centar nije prestao da radi, a u poslednju nedelju dana s problemom mu se obratilo pet žena, i to uglavnom u kasnim večernjim satima. Koordinatorka Centra Ivana Perić za „Dnevnik” navodi da očekuje porast nasilja u porodicama, ali i da se plaši jer smatra da žene trenutno teško mogu doći do njih. Na to, kako kaže, utiče nedostupnost savremene tehnologije, ali i nedostatak prostora kod kuće, a samim tim i rizik žrtve nasilja ukoliko je nasilnik čuje.
– Sada je prioritet brzo delovanje i procena rizika, kao i dobre informacije o tome kako se skloniti od nasilja i kako povećati bezbednost, a mi smo tu da svima pomognemo – naglasila je Ivana Perić. – Izolacija je veliki problem iz dva razloga: prvi je taj što žene nemaju kome da se obrate ili gde da odu, a sad je, zbog bezbednosnih mera, otežano prijavljivanje i traženje podrške. Drugi razlog je samoizolacija, koja i jeste mehanizam nasilja. Nasilje će povesti finansijski problemi, neizvesnost koja vlada, sve to što povećava stres i teškoću da izađemo na kraj u tako stresnim okolnostima, gotovo traumatskim, jer svi smo u krizi. Samim tim, to sve pojačava i prevladavanje emocija i neizlaska na kraj s problemima pa se onda može povećati i zloupotreba alkohola i psihoaktivnih supstanci, što je povezano s rizikom nasilja.
K. Ivković Ivandekić