Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Veselinović: Izgradnja regionalne deponije jedino pravo rešenje

08.02.2019. 12:13 12:17
Piše:
Foto: Dnevnik (F. Bakić)

Gradska deponija se od 1963. godine koristi za odlaganje komunalnog i čvrtog otpada, o njenoj sanaciji i izgradnji novog kompleksa za preradu, separaciju i odlaganje otpada priča se već godinama.

Konceptualni okvir plana regionalne deponije, koji je na javnom uvidu do 13. februara, predstavlja pomak u rešavanju problema upravljanja komunalnim otpadom u Novom Sadu i okolini. Predsednik saveta za komunalne delatnosti Skupštine grada Novog Sada Slobodan Veselinović kaže za “Dnevnik” da je izgradnja modernog centra za deponovanje i reciklažu otpada jedino pravo rešenje decenijskog problema.

- Novi Sad već decenijama nema adekvatno rešen problem odlaganja otpada, a sadašnja gradska deponija predstavlja opasnost po životnu sredinu i zdravlje sugrađana - naglasio je Slobodan Veselinović. - Prema izveštajima stručnjaka u gradu se dnevno prikupi i deponuje 325 tona komunalnog otpada, što znači da Novosađani godišnje odlažu oko 120.000 tona smeća.

Naš sagovornik napominje da, ukoliko se dosadašnja praksa odlaganja i deponovanja smeća nastavi po, kako kaže, beneficiranim cenama koje su najniže u regionu, do 2029. godine na vratima Novog Sada biće preko dva miliona tona smeća.

Konceptualnim okvirom plana, regionalna deponija će biti smeštena pored sadašnje gradske i trebalo bi da se prostire na 247,14 hektara. Budući da će se na planiranom prostoru odlagati otpad ne samo iz Novog Sada već i iz okoline, procenjuje se da će na tom području deponovati od 70.000 do 160.000 kubika otpada godišnje. Kako je u planu navedeno, količina, odnosno zapremina otpada će mehaničko-biološkim tretmanom biti smanjena na 30.000 do 40.000 kubika, u najboljem slučaju, što podrazumeva proširenje polja i to za 58 hektara.

- Ne bi trebalo zaboraviti da se broj stanovnika stalno povećava, a to i privredni razvoj grada neminovno će dovesti do stvaranja još veće količine otpada - objasnio je Veselinović. - Savremena regionalna deponija, koja će dugoročno rešiti problem odlaganja otpada, predstavlja jedino pravo rešenje.

Slobodan Veselinović ističe da Gradski odbor Socijaldemokratske partije Srbije, čiji je predsednik, podržava gradonačelnika Miloša Vučevića u tome da se konačno reše dva ključna problema - deponije i prečistača otpadnih voda.

- Veliki projekti koji garantuju zdraviju životnu sredinu, kao i bolji i zdraviji život građana, podrazumevaju velika ulaganja, ali i promenu navika - naglasio je Slobodan Veselinović. - Korekcija cene odnošenja smeća ne bi smela da bude prepreka za realizaciju kapitalnog projekta. Očuvanje zdravlja ljudi i životne sredine ne bi trebalo da bude ugroženo nedostatkom novca za izgradnju savremene regionalne deponije i prečistača otpadnih voda. 

Održivi sistem

Gradska deponija nema uređen sistem odvođenja atmosferskih i otpadnih voda, pa bi trebalo rešiti i sistem vodosnabdevanja. Planom je predviđeno da se atmosferska voda i dalje odvodi kroz melioracioni sliv “Vrbak”, ali će njenom preradom biti smanjeno zagađenje. Osim toga planirana je i izgradnja kanalizacione mreže, a urbanisti predlažu da se odradi rekultivacija zemljišta, te zasadi trava, ali i zaštitno zelenilo oko kompleksa nove deponije, koje bi trebalo da spreči širenje zagađenog vazduha, odnosno da zagađujuće čestice ostanu na površini deponije.

Urbanisti očekuju da će uspostavljanje održivog sistema za regionalno upravljanje otpadom, smanjiti štetni uticaj na životnu sredinu i zdravlje sadaših i budućih generacija. Kako je navedeno, predloženo plansko rešenje maksimalno će racionalizovati sve raspoložive resurse i uvažiti sva prostorna ograničenja u cilju formiranja efikasnog kompleksa regionalne deponije.

        J. Vukašinović

Piše:
Pošaljite komentar