Skupština Novog Sada jednoglasno potvrdila odluku Gradskog veća: Gradiće se kovid bolnica na Mišeluku
Novosadski odbornici juče su jednoglasno usvojili odluku kojom se Republici ustupa šest parcela na Mišeluku za izgradnju kovid bolnice.
Ipak, radikali nisu glasali i za izmene Programa uređenja građevinskog zemljišta, čijim je jučerašnjim usvajanjem obezbeđeno 250 miliona dinara za komunalno opremanje buduće zdravstvene ustanove.
Zamenik gradonačelnika Milan Đurić, pred zasedanje gadskog parlamenta, naglasio je strateški značaj pomenutih odluka za građane.
- Novi Sad će dobiti novu, savremenu kovid bolnicu, koja bi trebalo, nakon okončanja borbe sa korona virusom, da postane opšta bolnica, u sastavu našeg zdravstvenog sistema, koja bi upotpunila našu zdravstvenu mrežu i ojačala sistem zdravstvene zaštite. Nije još precizirano, ali verovatmo je da će tokom pandemije ova bolnica biti u sistemu Kliničkog centra Vojvodine. Ta tema se još razmatra, ali to nije toliko važno koliko je važno da usmerimo svu svoju snagu i kapacitete da završimo izgradnju bolnice i kompletne infrastrukture u što kraćem roku - izjavio je Đurić.
Kovid bolnicu na Mišeluku će, kako i ističe gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, biti završena do septembra. „Bilo je više lokacija koje smo razmatrali, bilo je tu i nekih vojnih objekata, ali su stručni ljudi, ne samo iz Grada, već i ministarstva zdravlja i drugih institucija obišli svaku od njih i Mišeluk je pobedio” rekao je u razgovoru za Tanjug Vučević.
Po njegovim rečima teško da se može naći bolje mesto za bolnicu, na tri minuta od grada, sa velikim brojem pristupnih puteva, na mirnom mestu i uzvisinii i sigurno je, kako kaže,da će njena gradnja doprineti i razvoju tog dela grada. On navodi i to da je namena odabrane lokacije već bila za socijalno-zdravstvene ustanove, a da je kovid bolnica važna za sve građane Vojvodine „Bolnica će imati 600 ležajeva, 400 u poluintenzivnoj nezi, a 200 za najteže pacijente, biće opremljena najsavremenijim medicinskim aparatima. A da li će biti u sistemu Kliničkog centra Vojvodine nije pitanje za gradonačelnika. U svakom slučaju, kada koronavirus prođe, Novi Sad će imati bolnicu koja će obezbediti bolje lečenje svih građana” ističe Vučević.
Novac za izgradnju bolnice, podsetio je Đurić, obezbeđen je u republičkom buyetu, a izgradnja će biti finansirana preko Ministarstva odbrane. Bolnica će imati oko 600 ležajeva, od toga 200 u intenzivnoj nezi. Đurić je napomenuo da će nova bolnica pokrivati sever države, a da će u Novom Sadu ima stručnih i sposobnih lekara koji će tamo raditi.
- U opticaju su bile tri lokacije, odlučeno je da to bude na Mišeluku, koji je dobro saobraćajno povezan sa gradom. I u planskoj dokumentaciji na toj lokaciji predviđena je izgradnja objekta iz socijalnog zdravstvenog domena, što znači i da su urbanisti smatrali da bi tu trebalo da se smesti jedan ovakav objekat - dodao je zamenik gradonačelnika Milan Đurić.
Da je SRS protiv Programa uređenja građevinsklog zemljišta i svih dosadašnjih izmena, jer su uočekivali konkretniji, bogatiji i sadržajniji Program, izjavio je juče Đurađ Jakšić iz ove stranke.
- SRS podržava ideju da se u Novom Sadu izgradi kovid bolnica, koja će značajno rasteretiti Infektivnu kliniku i Klinički centar u celini. Nema nikakve sumnje da borba sa korona virusom nije gotova i pitanje je kada će biti. Zato podržavamo izgradnju bolnice, koja će ostati Novom Sadu i nakon što prođe epidemija kovida 19 - rekao je Jakšić.
On je istakao da je njegova stranka mišljenja da je Gradska bolnica potrebna Novom Sadu, i podsetio da su svojevremeno započeli pregovore s Ministarstvom odbrane oko preuzimanja kasarne „Arčibald Rajs” za potrebe Gradske bolnice, kao najidelnije pozicije. Ipak, po njemu, ni pozicija na Mišeluku nije loša, pošto će tamo biti jedno od najtraktivnijih mesta za život u gradu.
Opozicioni DSS juče je poržao obe odluke koje se tiču buduće bolnice. Bojan Radojević iz ove stranke, kaže da su odlučili da podrže konkretne izmene u Programu uređenja, jer se tiču nove bolnice.
- Mislimo da je to tema iznad dnevno-političkih aktivnosti i da predstavlja dobar potez za Novi Sad. Mi smo zadovoljni sa lokacijom koja je odabrana i smatramo da su sve ostale, koje su bile u igri, lošije. Takođe, izgradnja komunalne infrastrukture na Mišeluku, omogućiće da se pomogne brži razvoj ovog dela grada - zaključio je Radojević.
Đurić je izjavio da će kamen temeljac biti položen za koji dan, a da su dosadašnji kratki rokovi za izgradnju sličnih bolnica na Batajnici i u Kruševcu.
- Bolnica na Batajnici izgrađena je za četriri meseca i mi smo pokazali, kao država, da umemo. Nadam se da će do septembra bolnica u Novom Sadu biti spremna da prima pacijente - zaključio je Milan Đurić.
Takođe, ukazao je i na predlog kojim će Novi Sad izdvojiti 250 miliona dinara za potpuno komunalno i infrastrukturno opremanje bolnice. Đurić je naznačio da je 150 miliona dinara obezbeđeno iz tekuće buyetske rezerve, dok se do ostaliih 100 miliona stiglo preraspodelom pozicija u Programu uređenja građevinskog zemljišta. On je dodao i da se trenutno radi i na uvođenju autobuske linije JGSP „Novi Sad” koja bi vozila do bolnice.
I Đurićev koalicioni partner Robert Kolar iz LSV juče je pred sednicu izneo podršku svoje stranke projektu kovid bolnice.
- Liga socijaldemokrata Vojvodine sa zadovoljstvom će podržati najvažnije teme na zasedanju Skupštine grada. Razloga za to je mnogo, najvažniji su da 15 godina pokuašavamo da, kao Liga, nametnemo izgradnju novog zdravstvenog objekta u Novom Sadu. Najvažnije je u ovom trenutku da će izgradnjom ove bolnice naši sugrađani biti bolje lečeni, a nakon pandemije Novom Sadu ostaje novi objekat namenjen za zadravstvenu zaštitu. Zalažemo se i radićemo na tome da to bude osnova nove gradske bolnice - izjavio je Kolar, dodavši da lokacija bolnice omogućava izgradnju u punom kapacitetu, dalja proširenja i oživljavanje Mišeluka.
Skupština Novog Sada juče je, osim pomenute dve odluke, usvojila još njih četiri, a tu se našao i izbor Marka Jovanovića za direktora Stambene agencije grada.
S. Krstić