Skupština grada usvojila polugodišnji izveštaj o izvršenju budžeta
Skupština grada je, između ostalog, usvojila izveštaj o izvršenju gradskog budžeta u prvoj polovini godine, odluku kojom se smanjuju koeficijenti za cenu karte u gradskom prevozu u svim zonama, sem prve, nekoliko planova detaljne regulacije, među kojima i onaj za Telep.
Takođe, odbornici su većinom glasova podržali odluku Upravnog odbora „Radosnog detinjstva“ o statusnoj promeni i promeni naziva ustanove, polugodišnje izveštaje o realizaciji investicija gradskih preduzeća, dok su jednoglasno podržali finansijsku podršku stipendijskom fondu za darovite studente i mlade naučnike Univerziteta u Novom Sadu.
„Izveštaj pokazuje veoma dobru prihodovnu stranu budžeta i nešto usporeniju rashodovnu stranu realizacije projekata, što nije neuobičajeno za prvih šest meseci godine“, prokomentarisao je gradonačelnik Miloš Vučević za „Dnevnik“.
“Uvek je neuporedivo bolje trošenje budžeta od jula jer, prosto, počnete da plaćate investicije tek kad se okončaju neke situacije u velikim investicijama. Prihodi su, dakle, apsolutno dobro projektovani, čak su nešto i veći, a rashodi bi mogli biti bolji, ali ćemo popraviti situaciju u drugoj polovini godine.
On je istakao da su prevashodno porasli prihodi od uređenja građevinskog zemljišta, koji su za prvih šest meseci ove godine veći nego tokom cele prošle. Takođe, po Vučevićevim rečima, prihod od poreza na zarade je na planiranom nivou, a raste i prihod od poreza na prenos apsolutnih prava, što, po njemu, indicira ekonomsko osnaženje građana i veći obim prometa nekretnina u gradu.
„Moralo bi bolje i brže da se radi na kapitalnim investicijama, i zato smo promenili tri načelnika uprava, a ne mogu da isključim mogućnost da će biti još personalnih promena. Što se tiče preduzeća, kapitalne subvencije namenjene njima idu prilično dobro. Najvažnija je, ipak, Uprava za građevinsko zemljište i investicije jer je ona motor razvoja grada“, rekao je Vučević.
On je kazao da grad za neke investicije, kao što je tranša od 800 miliona dinara za „Žeželjev“ most, mora da čeka rokove koji ne zavise od njega. S druge strane, napomenuo je, u idealnim uslovima najmanje dva meseca potrebno je da se sprovede javna nabavka.
”Nadam se da ćemo do kraja godine imati zaključen ugovor za Sentandrejski bulevar. Imamo oko milijardu dinara za imovinskopravna pitanja: za Bulevar Jovana Dučića i spajanje s Veternikom, za Šafarikovu ulicu i buduću garažu i mnogo manjih lokacija, kao što su proširenja grobnih polja. Milijardu dinara ide i u putnu privredu, koja radi cele godine. Velike investicije u obrazovanju tek treba da krenu. Voleo bih da sve to ide brže, ali bolje i nešto sporije, a da se ne krši zakon“, zaključio je gradonačelnik Vučević, dodavši da će završni račun budžeta pokazati koliko je ostvareno u ovoj godini.
Opozicija je pak tokom skupštinske rasprave o izveštaju i izvršenju buyeta ocenila da su prihodi dobri, ali da su rashodi daleko podbacili.
Šef odborničke grupe Srpske radikalne stranke Đurađ Jakšić kazao je da njegova stranka neće glasati za izveštaj jer pokazuje da su rezultati lošiji od onih iz prethodne četiri godine.
„Više nema opravdanja za vlast jer su imali pet godina da nauče kako se radi“, rekao je Jakšić za govornicom.
“Realizacija budžeta je veoma spora, a ako se tako nastavi, rezultati na kraju godine biće vrlo loši. Pozdravljamo rast prihoda o uređenja zemljišta za 1,2 milijardu dinara preko plana, ali ne i što je 3,5 milijarde položeno u poslovnim bankama za mizerne kamate. Ako se tako nastavi, na kraju ćemo imati rekordan suficit veći od šest milijardi dinara.”
„Jasno je da se gradska vlast vežba, već pet godina, na građanima Novog Sada i još uvek nisu naučili kako da plan, koji su oni sami doneli pre šest meseci, izvrše na odgovarajući način“, reči su šefa odborničke grupe Demokratske stranke dr Veljka Krstonošića.
Na kritike iz opozicionih redova, članovi Gradskog veća za privredu, za finansije i budžet, za urbanizam i za zaštitu sredine, branili su iznete podatke iz svojih resora, te je tako, po njima, mala realizacija u poljoprivredi rezultat ciklusa naplate zakupa i daljih ulaganja, u zaštiti životne sredine u pitanju su vegetativni ciklusi kada se može raditi s biljem, dok je u finansijskom pogledu budžet dobro planiran, Grad ima tekuću likvidnost, a pokazatelji izvršenja budžeta su takvi jer se zasnivaju na gotovinskom principu, odnosno računaju se tek pošto se poslovi isplate iz gradske kase.
Crvena marama za izmišljene tužbe
„Nama najveća opasnost ne preti od nerealizovanih investicija, već od velikog broja tužbi. Nas trenutno tuže, gotovo u vrednosti od dve milijarde dinara, za izvedene infrastrukturne radove u određenim delovima grada. Mi im asfaltiramo ulicu, a onda nas tuže da smo im ušli u posed. Gradsko pravobranilaštvo je zatrpano predmetima, a za mene je skandalozan odnos novosadskog suda prema Novom Sadu. Uvažavam nezavisnost suda, ali i oni žive u ovom gradu. Suviše se olako gleda na uzimanje para iz gradskog buyeta, odnosno na pljačkanje države. Da li je to poruka da mi treba da skinemo asfalt s tih ulica, da skinemo kanalizacione i vodovodne cevi, bandere? Takve predmete protiv Grada dobijaju svakodnevno i skidaju pare s budžeta. Kad kažemo da imamo para u budžetu, oni još više tuže. To je crvena marama za njih, da smisle još bolje stvari od izmišljenih ujeda pasa, od lažnih udarnih rupa“, kaže gradonačelnik Vučević.
Načelnica Gradske uprave za obrazovanje Lidija Tomaš predstavila odluku UO „Radosnog detinjstva“ – za šta je Skupština kasnije dala saglasnost većinom glasova – kao deo procesa formiranja osam posebnih predškolskih ustanova, gde se definiše način planiranja broja i rasporeda zaposlenih u novim ustanovama. Tako će ustanova „Stari grad“ preuzeti prava i obaveze „Radosnog detinjstva“, a broj grupa i broj zaposlenih neće biti menjan. Na kritike opozicije ona je odgovorila da je zakonska obaveza da se „Radosno detinjstvo“ transformiše, da bi do juna trebalo da proradi centralna kuhinja, te da između novih ustanova, koje će biti indirektni budžetski korisnici, neće biti plaćanja, već ugovornih obaveza.
Skupština je ipak postigla konsenzus, i to povodom stipendiranja studenata, a na dodatni zahtev opozicije da se traži povećanje broja stipendija i njihov iznos, član Gradskog veća za sport i omladinu Ognjen Cvjetićanin za govornicom je odgovorio da je Grad spreman da da mnogo više i da će prvom prilikom upititi takav zahtev Fondu preko kojeg se stipendiraju daroviti studenti Univerziteta u Novom Sadu.
Dalja rasprava bavila se polugodišnjim izveštajima o realizicijama investicija gradskih preduzeća, gde su ponovljene kritike opozicije o slabom procentu ostvarenja, a nešto kasnije, većinom glasova je usvojen i izveštaj JKP „Stan“ o poslovanju u prošloj godini. Kod niza tačaka koje su se bavile rasporedom dobiti gradskih preduzeća, opozicioni odbornici tvrdili su da je kod svih preduzeća iznos subvencija koje im je Grad dodelio veći od prikazane dobiti, odnosno da ona rade u gubitku, a da je jedino „Novosadska toplana“ pokazala zaista dobre rezultate s više od 800 miliona dinara plusa. Međutim, Relja Aleksić iz Pokreta „Dosta je bilo“ rekao je povodom toga da to znači da bi već sledeće nedelje Grad morao da smanji cenu grejanja.
S. Krstić