Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Skupština grada: Novi Sad odustao od daljeg zaduživanja

15.06.2018. 18:41 21:11
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Većinom glasova Skupština grada usvojila je na jučerašnjoj sednici niz izveštaja o poslovanju gradskih preduzeća i ustanova u 2017. godini, potvrdila raspodelu dobiti koju su gotovo sva javna preduzeća zabeležila, te je sada preostala sednica na kojoj će glavna tema biti rebalans gradskog buyeta, a koja bi se, po gradonačelniku Milošu Vučeviću, mogla održati 29. juna.

Od ostalog, odbornice i odbornici vladajuće koalicije, povremeno potpomognuti glasovima dela opozicije, glasali su da Novi Sad ne iskoristi poslednju, treću emisiju gradskih obveznica, vrednu 381 milion dinara, da se u gradski program za stambenu podršku izdvoji 209 miliona dinara, a Skupština je potvrdila i izmene Plana detaljne regulacije centra u Petrovaradinu.

– Osim „Gradskog zelenila“, sva ostala gradska preduzeća su poslovala onako kako smo očekivali – izjavio je gradonačelnik Vučević pred početak jučerašnje sednice gradskog parlamenta. – „Toplana“ je ostvarila veoma dobar uspeh, dok su „Vodovod“ i „Tržnica“ s dobrim, konstantnim pozitivnim poslovanjem. „Put“ ima jasne naznake da postaje dobro organizovano i dobro vođeno preduzeće. Do gubitka od 12 miliona dinara u „Gradskom zelenilu“ došlo je zbog rušenja i otpisivanja starog rasadnika, što je smanjilo vrednost preduzeća tridesetak miliona dinara. Odluka Grada bila je da se gradi novi savremeni rasadnik, koji će doneti novu vrednost i potencijal „Zelenilu“. Ne vidim neki veći problem u komunalnom sistemu osim Spensa, pošto će se predlog o javno-privatnom partnerstvu za „Stan“ naći na narednoj sednici Skupštine grada, a tu je i rešenje za Apoteku „Novi Sad“.

On je kao važnu ocenio odluku u ukidanju treće emisije municipalnih obveznica. Za Vučevića je neprihvatljivo da Novi Sad izdaje obveznice pod tako nepovoljnim uslovima jer je Grad danas ekonomski snažniji i kamate su mnogo niže nego 2011. godine.

– Dobra stvar je da će poslovi koje je trebalo finansirati novcem iz treće emisije obveznica – izgradnja prečistača otpadnih voda u Begeču i kanalizacije u slivu Ulice Dragoslava Srejovića u Veterniku – biti finansirani tekućim prihodima Grada nakon rebalansa buyeta 29. juna – poručio je gradonačelnik.

Ne vidim neki veći problem u komunalnom sistemu osim Spensa, pošto će se predlog o javno-privatnom partnerstvu za „Stan“ naći na narednoj sednici Skupštine grada, a tu je i rešenje za Apoteku „Novi Sad“(Miloš Vučević)

Predsednik najveće opozicione odborničke grupe SRS-a Đurađ Jakšić je na početku rasprave podržao odustajanje od dodatnog zaduživanja, napomenuvši da Grad beleži suficit od 55 miliona evra. On je potom kritiku usmerio na vlast DS–LSV–SPO-a, koja je 2011. godine plasirala gradske obveznice u dve od tri tranše, ukupne vrednosti 3,5 milijarde dinara, za završetak Bulevara Evrope i izgradnju kanalizacije u prigradskim naseljima. Po Jakšićevim rečima, Grad je do sada, samo za kamate, platio 1,1 milijardu dinara, a otplata duga je na polovini.

Goran Radojev iz Demokratske stranke potom je odgovorio da su tada kamatne stope bile nepovoljnije, da je bilo problema zbog nedostatka projekata, ali da je novac iskorišćen za investicije, a ne za „likvidnost pojedinih gradskih preduzeća“.

I dok je SRS podržao program stambene podrške, koji, kako je kazala članica Gradskog veća za urbanizam i zaštitu životne sredine Mira Radenović, predviđa novčanu pomoć za unapređenje uslova stanovanja, ozakonjenja, stambeno zbrinjavanje, i od kojeg će 140 miliona dinara biti namenjeno izgradnji neprofitnih stanova, dotle se ponovo vodila, sad već standradna, verbalna bitka opozicije i vlasti oko izmena PDR-a na zahtev investitora.

Ipak, 1,129 milijarde vredan program održavanja saobraćajne infrastrukture u gradu tokom prošle godine, za koji je vlast istakla da je ostvaren s 90 odsto, te da građani kroz mesne zajednice mogu da utiču na izbor prioriteta, jednoglasno je kritikovan od opozicionih odborničkih grupa. Po jednima, izdvojeno je više novca i više je urađeno, ali se ne vide rezultati, dok su pojedini izrazili sumnju u mogućnost manipulacije podacima iz izveštaja. Načelnik Gradske uprave za građevinsko zemljište i investicije Dejan Mandić odgovorio je da Uprava sa savetima MZ i inspekcijom pravi godišnji program održavanja ulica i puteva, da su zahtevi mesnih zajednica višestruko veći nego što ima novca, a da nadzor nad poslovima obavljaju licencirani stručnjaci. On je dodao i da postoji godišnji dinamički plan koji bi trebalo da sinhronizuje radove svih preduzeća na određenoj lokaciji u gradu, ali da je to teško uskladiti.


Prodajom zemljišta do izradnje prečistača u Begeču i kanalizacije u Veterniku

Gradonačelnik Vučević je poručio da su danas krediti povoljniji zbog boljeg stanja ekonomije u gradu i državi, ilustrujući tvrdnju podatkom da se od poreza na zarade u gradsku kasu slilo 700 miliona dinara više nego 2016. godine. Kako je rekao, postoje ponude za kupovinu zemljišta u Radnoj zoni „Sever 4“, od čega bi se finansirali prečistač u Begeču i kanalizacija u Veterniku.  


Kada su na dnevni red došli izveštaji o realizaciji programa poslovanja „Informatike“, „Lisja“, „Vodovoda i kanalizacije“, „Novosadske toplane“, „Tržnice“, „Gradskog zelenila“, „Puta“, „Zoohigijene i veterine“ i „Čistoće“, kao i raspodela dobiti koju su sva, sem „Gradskog zelenila“, ostvarila, glavne zamerke opozicije, kako su pojedini predstavnici SRS-a, DS-a, „Dosta je bilo“ i „Nezavisnih građana“ izneli za govornicom, odnosile su se na veliku zaduženost javnih preduzeća, na fiktivno izraženu dobit, na smanjene investicije, visoku cenu usluga.


Nema povećanja cene grejanja

U jučerašnjoj izjavi novinarima direktor „Novosadske toplane“ Dobrosav Arsović rekao je da cena grejanja najviše zavisi od cene gasa i kursa dolara i da prostora za smanjanje cene gasa ima „koliko dopusti matematika“.

– „Toplana“ ima obavezu da se ponaša na osnovu utvrđene metodologije Ministarstva za energetiku i mi se tako postavljamo – rekao je Aresović. – U Novom Sadu cena po kvadratnom metru iznosi nešto više od 88 dinara, dok je u Beogradu ona nešto više od 108 dinara. Povećanja cene sigurno neće biti.


Do kraja sednice Skupština je razrešila direktora Ustanove „Atelje 61“ Lasla Silađija zbog odlaska u penziju, a umesto njega postavila za v. d. direktora Zorana Bulatovića. Dosadašnjem v. d. direktora Apoteke „Novi Sad“ Gojku Vujnoviću obnovljen je mandat.

Gradski parlament usvojio je odluku o postavljanju spomenika srpskom dobrovljocu na kružnom toku u Veterniku.

S. Krstić

Piše:
Pošaljite komentar