Sezonski rad u Nemačkoj studentima sve miliji
Sve veći broj novosadskih studenata odlazi u Nemačku preko Work and Holiday programa, gde tokom 90 dana mogu da rade, zarade dinar i posete neka lepa mesta. Zarada uglavnom zavisi od vrste posla i od toga koliko su studenti bili vredni, ali i poznavali nemački jezik.
Za razliku od Work and Holiday programa za Ameriku, za koju još uvek vlada najveća zainteresovanost, za rad u Nemačkoj nema viziranja, zbog čega je mogućnost odlaska gotovo zagarantovana. Direktor razvoja u agenciji „Experience” Željko Kvesić kazao je da je broj zainteresovanih sve veći zbog toga što su programi za tromesečni rad u Nemačkoj povoljniji, posebno zbog toga što je ta država mnogo bliža našoj, te je i investiranje u putovanje mnogo jeftinije.
"To je relativno nov program, koji smo pokrenuli pre tri godine, ali postaje sve popularniji, zbog čega ove godine očekujemo da u Nemačku preko leta ode duplo više studenata nego lane",rekao je Kvesić, dodajući da su nemački poslodavci mnogo uključeniji u izbor radnika od američkih. – Ovde je centralna figura poslodavac, koji se više trudi i brine za studente jer im je veoma bitno to da oni budu srećni. Takođe, smeštaj je za studente često besplatan, što im je prilika za dodatnu zaradu.
Studenti koji žive van teritorije Evropske unije, u Nemačkoj, po zakonu, mogu imati samo jedan posao, te je mogućnost zarade u odnosu na Ameriku manja. Nosilac njihove radne vize je poslodavac, stoga on, uz pomoć saradničke organizacije u Nemačkoj, sređuje dokumentaciju koja je studentima neophodna za rad. Sve papire koji se zahtevaju za posao u Nemačkoj izdaje im tamošnje ministarstvo rada, i to po dolasku.
Ipak, ponuda za sezonski posao u Nemačkoj je u Novom Sadu još uvek ograničena pa manji broj agencija nudi programe za rad u toj državi. To nam je potvrdila i studentkinja nemačkog jezika Jovana Marković, koja se ove godine prvi put prijavila za taj program u jednoj od gradskih agencija.
" Još lane sam počela da se raspitujem za rad u Nemačkoj, ali je tada ponuda bila ograničena, za razliku od ove godine, kada je taj broj porastao – objašnjava Jovana, dodajući da se za program prijavila zajedno s kolegama s fakulteta te da je taj program videla kao dobru priliku za poboljšanje znanja nemačkog jezika. – Nekoliko dana po prijavi smo imali razgovor u agenciji da bi proverili naše znanje jezika, a pošto je to veoma dobro prošlo, dobili smo ubrzo ponudu za posao u koncept-zabavnom parku u malom mestu pokraj Libeka, što smo i priželjkivali."
Direktor razvoja u agenciji „Experience” Željko Kvesić objasnio je da je u Nemačkoj prisutan deficit radne snage, stoga studenti ne moraju savršeno da poznaju nemački da bi radili u restoranima, kafićima, prodavnicama, zabavnim parkovima i tome slično. Po njegovim rečima, studenti su zainteresovani za različite destinacije u Nemačkoj, ali, ipak, treba da vode računa o tome da su po pravilu u većim gradovima veći troškovi. On napominje da njihova agencija nudi slične programe i za rad u Francuskoj, za koju takođe vlada veliko interesovanje, pa ne čudi to što se sve veći broj studenata odlučuje za rad u evropskim gradovima.
V. Bijelić