Sertifikati za buduće zanatlije - prilika za samozapošljavanje
NOVI SAD: Nakon što je uspešno završilo tromesečnu obuku u oblasti starih i umetničkih zanata, tridesetak sugrađana dobilo je sertifikate u Zanatskom domu.
Dodeli diploma u ime Gradske uprave za privredu prisustvovali su njen predsednik Milorad Radojević i zamenik Saša Bilinović, koji su pozvali polaznike da se priključe višoj fazi praktične nastave ili da se jave na konkurse za samozapošljavanje i nova radna mesta.
Prema Radojevićevim rečima, za ovaj društveno odgovorni plan Novi Sad izdvaja najviše sredstava u Srbiji – 160 miliona dinara, dok je sledećoj lokalnoj samoupravi namenjeno 45 miliona, što pokazuje da je naš grad lider u državnom programu zapošljavanja. Predsednik Udruženja samostalnih zanatlija Slavko Novaković je naveo da je praktična nastava bila u vezi sa starim zanatima koji su u međuvremenu evoluirali, te su postali bitna karika u lancu turističke ponude, posebno u očekivanju 2021. godine, kada bi trebalo dostojno predstaviti grad. Među njima je nabrojao pletenje, slikanje, tkanje, heklanje, ručnu izradu keramike, oslikavanje stakla...
Obično možete čuti kako niko neće da se upiše na zanat, što nije tačno jer se Nacionalnoj službi za zapošljavanje na ove obuke javi tri-četiri puta više kandidata, kaže Slavko Novaković.
Kako dodaje, sada je drugo vreme, u kojem su zanati traženi u celoj Evropi.
Nemačka je, na primer, otvorila vrata bez insistiranja na licencama i dozvolama za rad. Ako to treba jednoj visokoindustrijalizovanoj zemlji, zašto ne treba i nama? Sutra će nam doći mnoge ozbiljne kompanije koje će tražiti majstore, a mi, recimo, na tržištu rada nemamo nijednog varioca, pored kojih su i građevinci deficitarni kadar, poručio je Novaković.
On je takođe naveo kako Udruženje insistira na zakonskim okvirima upravo zbog crnog tržišta na kojem pretežno rade zanatlije.
Predlažemo da se smanje doprinosi i da mladi ljudi, kada otvore svoju firmu, budu oslobođeni na dve godine plaćanja poreza, dodaje on.
Već 35 godina ne školujemo zanatske kadrove na pravi način, a usput nam odlazi ono malo preostalih, dok novi ne dolaze. Zbog toga žarko želimo da dobijemo zakon o zanatstvu i dualni sistem obrazovanja. Ideja je da se ovde, nakon završetka formalnog obrazovanja, polažu majstorski ispiti koji će biti priznati u celom svetu, naveo je Novaković.
S. Milačić