Sedam godina rada centra za razvoj cirkuskih umetnosti „Ludifiko”
Novi Sad, grad neprestanih dešavanja, laganim potezima daje priliku cirkuskoj umetnosti da se pokaže, da edukuje i time razbije postojeće predrasude.
Grupa profesionalnih cirkuskih umetnika to pokušava godinama određenim performansima, nastupima, produkcijom predstava i samom edukacijom, a jedna od njih je i predsednica već sedam godina registrovanog Centra za razvoj cirkuskih umetnosti „Ludifiko” (Ludifico) Mira Beba Dobrković, koja se tom umetnošću bavi 13 godina. Naša sagovornica ističe da Novosađani vole tu umetnost, ali da nemaju opštu sliku današnjeg cirkusa.
– Mnogo toga je velika cirkuska nepoznanica – rekla je ona. – Prva slika ljudi o toj umetnosti su životinje, ali mi nismo takav cirkus. On može to da bude, ali, takođe, može biti i kao pozorište i balet. Najveći problem je privući publiku, a scena cirkusa ovde nije dovoljno razvijena. Dete koje odrasta u Srbiji može sutra da bude šta god hoće, sem cirkuskog umetnika. Velike platforme za razvoj cirkusa ulažu u eksperimentisanje i istraživanje, da se ta neka standardna, klasična, cirkuska veština pomeri što dalje.
Centar za razvoj cirkuskih umetnosti „Ludifiko” se pre dve godine udružio s ekipom koja se bavi istom umetnošću pod nazivom „Kreativni pogon”. Tako udruženi često nastupaju i publici prikazuju veštine poput akrobacije na ringu, trapezu, žongliranje, kao i hodanje po žici. Za vežbanje se koristi Zapadni hol Spensa, gde se redovno okuplja mlađa ekipa, početnog uzrasta od devet godina, omladinci, kao i grupe zainteresovanih za povremene, a veoma posećene radionice. Pomenuta dva udruženja mogu se pohvaliti zajednički organizovanom školom cirkusa „Cirkoneo” gde se pripremaju predstave koje se prikazuju na različitim mestima i u različite svrhe, u zavisnosti od projekta.
– Škola cirkusa je nešto u čemu trenutno leže najveći planovi, u to ulažemo dosta svog vremena i rada – kazala je Mira. – Predstavama, u kojima smo često sami koautori, učestvujemo u školama, gradu, pozorištu. Svaka predstava se bavi nekom drugom tematikom, a predstave su neverbalne, kada se na razne načine izražavamo svojim veštinama. Naša ideja je da škola bude živa, da ima dosta dece, a protekle godine smo imali i turneju po južnoj Srbiji.
Kako ističe naša sagovornica, Fondacija „Novi Sad 2021” ih podržava, a sledeća predstava „Kabare bre”, uz pratnju orkestra Aleksandra Dujina, biće održana u sklopu programa za doček 7526. godine, 13. januara, u Zapadnom holu Spensa.
K. Ivković Ivandekić