„Romano ternipe” iz Šangaja tradiciju čuva od zaborava
Kulturno-umetničko društvo „Romano ternipe” (Romska mladost) osnovano je prošle godine u Šangaju i jedino je romsko udruženje te vrste u Vojvodini.
KUD „Romano ternipe” čuva sećanje na romske običaje, njihovu kulturu i tradiciju.
„Zastareva naša kultura, ide u zaborav, uvideo sam da se time niko ne bavi i odlučio sam da pokrenem tako nešto“, objasnio je osnivač KUD-a Zoran Nikolić.
„Dobro napredujemo, svi nas podržavaju, poznati smo i u Srbiji i širom sveta. Bili smo u Austriji i Danskoj. Mnogo ljudi je zainteresovano za saradnju s nama.“
KUD „Romano ternipe” za sada ima šest članova, među kojima je i Zoranova ćerka Marija Nikolić, zaslužna za veći deo uspeha društva, koja planira da otvori školu folklora za decu od sedam do 12 godina.
Uspeh koji su za kratko vreme ostvarili potvrđuje i činjenica da ne postoji kulturni program o Romima a da „Romano ternipe” ne učestvuje u njemu. Svoje mesto, mora se priznati, postepeno zauzimaju i u okviru manifestacija koje s Romima nemaju dodirne tačke. Sporazume o saradnji sklapaju i s nevladinim organizacijama, koje su posebno zainteresovane, a dobru saradnju imaju i sa Savezom udruženja OPENS 2019. Angažovani su i učestvovali u spotovima romskih muzičara, a bili su gosti i televizijske stanice „Grand TV”, odakle je zapravo sve i počelo.
„Ćerka je sa svojim drugaricama pozvana da učestvuje u emisiji „Romsko veče” na TV „Grand”“, seća se Zoran.
„Gledao sam ih i pomislio: „Vidi kako deca imaju talenat, što ja to ne bih pokrenuo?” Nisu se pre toga bavile folklorom, jednostavno su samouke. Ostvario sam svoju ideju i boriću se za to dokle god budem mogao.“
Neobičan podatak na tu temu dolazi iz Japana, odakle je do Srbije stigla manifestacija „Roma fest”, a s njom i Masunaga Tecuo iz Tokija, koji već dvadesetak godina svojoj zemlji predstavlja narodne igre balkanskih zemalja. „Romano ternipe” osvojio je prvo mesto na „Roma festu” održanom u Petrovčiću početkom avgusta ove godine. Predstavnici iz Japana, zajedno s Masunagom, došli su lično u Novi Sad, u frizerski salon Marije Nikolić da im uruče nagradu.
U sve je uloženo mnogo ljubavi prema romskom folkloru i izražena je potreba za očuvanjem romskog nacionalnog identiteta, da se ne zaboravi ono što je temelj njihove kulture. „Romska čarlama” i „Cigančići” su dve najčešće folklorne igre koje izvodi KUD „Romano ternipe”.
„Poznato je da su Romi izuzetno talentovani za muziku i ples, i zbog čega bi to ostalo negde ispod novih tendencija kao što su obrazovanje i različite vrste edukacije?“, navodi Nikolić.
„Istina, Romi su danas obrazovani, posebno mladi, ulaže se u njihovo obrazovanje, ali ovde je reč o tradiciji koju bi trebalo sačuvati od zaborava.“
Romske folklorne igre su prava atrakcija i ostavljaju izuzetan utisak, ne samo na romsko stanovništvo nego na svakoga ko tu magiju doživi. Raskošne šarene duge haljine karakterišu romsku narodnu nošnju i prelivanje boja deo je atraktivne koreografije koja čini folklornu igru, muziku i pesmu.
B. Pavković
Projekat „Razvoj kulturnog i umetničkog stvaralaštva” realizovao je „Market IT Marketing and PR”, a sufinansiran je od Grada Novog Sada. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.