Rokov potok pun smeća zbog nemarnosti građana Petrovaradina
Rokov potok, koji teče kroz Petrovaradin, sve češće je „na meti” nesavesnih građana, koji smatraju da je lakše baciti đubre u vodu (kanal), jer „ona će ga svakako odneti”, nego da ga odlože na propisan način.
Građani koji prolaze Petrovaradinom kraj Rokovog potoka primetiće u njemu gomilu staklene i plastične ambalaže, limenki, velikih vreća punih smeća i pokoji komad nameštaja ili električnog uređaja zapelog za šiblje. Ni kanali, koji su većim delom godine suvi, a koji tokom obilnih padavina odvode kišnicu iz okolnih ulica u potok, nisu u zavidnom stanju. Građani čiji placevi su pored tih kanala, izručuju u njih uglavnom baštenski otpad i šut od renoviranja domova. U potku mesto nađe čak i staro dečje korito za kupanje, pa ti delovi Petrovaradina sve više liče na male divlje deponije.
Upravljanje vodama drugog reda, u koje spada i Rokov potok, po Zakonu o vodama, povereno je lokalnoj samoupravi, a njih održava Vodoprivredno društvo „Šajkaška”. Iz Gradske uprave za komunalne poslove navode da se svake godine, u okviru predviđenih sredstava, na najkritičnijim deonicama svih potoka raskrčuje šiblje i seče drveće. Radi se o preventivnim merama da bi se obezbedio nesmetani protok vode. Po njihovim rečima, ti radovi su često znatno otežani zbog nelegalno izgrađenih objekata u parceli potoka jer mehanizacija ne može da priđe obali i koritu potoka.
Po podacima VD „Šajkaška”, Rokov potok je 2015. godine u potpunosti uređen i očišćen od mulja i smeća u delu koji protiče kroz Petrovaradin, dok je deo korita Rokovog potoka, oko Ulice Vere Miščević u dužini od 513 metara, izbetoniran 2018. godine.
U Gradskoj upravi za komunalne poslove način za rešenje pomenutg problema vide u pojačanom inspekcijskom nadzoru i pooštrenim kaznenim merama, uz podizanje svesti ljudi o opasnosti od zagađenja.
Tekst i foto: S. Kovač