Restoranima na vodi lakše da plaćaju kazne
Nijedno od 18 plovila u kojima se odvija ugostiteljska delatnost duž obale Dunava nema dozvolu za korišćenje vodenog pojasa, a Saobraćajna isnpekcija nema
mogućnosti da ih ukloni. Ove godine dva puta su bile objavnjene javne nabavke za vodenog pauka, odnosno plovila s potiskivačem i tegljačem, ali se na oglas nije javilo nijedno preduzeće. U toku je priprema dokumentacije za ponovni javni oglas.Po rečima glavnog saobraćajnog inspektra Siniše Vujanovića, protiv vlasnika su pokrenuti upravni i prekršajni postupci, ali bez obzira na to, nijedan od njih nije ukolnio plovilo ili pak obnovio godišnji zakup radi korišćenja vodenog pojasa.
– Za dva plovila u proteklo pola godine su istekla odobrenja za korišćenje dela obale i vodenog prostora na Dunavu, a za ostala pre više od godine – kaže Vujanović. – Više puta je inspekcija pokretala prekršajne postupke protiv tih vlasnika, koji su zbog toga i novčano kažnjavani, ali im to, izgleda, ništa ne znači. Predviđene novčane kazne za prekršaj pravnog lica iznose od 5.000 dinara do pola miliona, dok je za prekršaj odgovornog lica u preduzeću ili drugog pravnog lica predviđen iznos od 25.000 do 250.000 dinara. Za one koji su osnovali radnju bez svojstva pravnog lica prekršaj košta od 2.500 dinara do 250.000.
Inače, taksa koji ti preduzentici treba da plate JP-u „Vode Vojvodine” za korišćenje vode ove godine košta 364 dinara po kvadratnom metru plovila, dok Grad Novi Sad ubira taksu za izdavanje odobrenja od Gradske uprave za saobraćaj i puteve u visini od 1.000 dinara. Iz tih iznosa, kaže glavni saobraćajni inspektor, može se videti da vlasnike plovila godišnje takse ne koštaju mnogo.
– Biće da je posredi nešto drugo, a to su uslovi rada koje ugostitelji moraju da ispune da bi dobili dozvole od Grada – Gradske uprave za saobraćaj i puteve da mogu da koriste vodine pojas – navodi on.
Z. Delić