Rasadnik i održavanje drvoreda Zelenilu na prvom mestu
Ove godine iz budžeta Grada JKP „Gradsko zelenilo” će dobiti bezmalo 300 miliona dinara, od kojih je 23,8 miliona namenjeno za kapitalne investicije, odnosno 3,8 miliona za
pošumljavanje zaštićenih pojasa i 20 miliona za izradu projektno-tehničke dokumentacije i za pripremne radove za izgradnju novog rasadnika. Za osnovnu delatnost – održavanje zelenila – Grad će dati 275,4 miliona dinara. Ukoliko ne bude dovoljno novca za to, ovogodišnji Program investicionih aktivnosti i usluga iz delatnosti JKP „Gradsko zelenilo” predvideo je da to komunalno preduzeće novac obezbedi iz sopstvenih izvora.
Kako je ranije najavio direktor JKP „Gradsko zelenilo” Aleksandar Bogdanović, rasadnik bi trebalo da bude izgrađen do kraja ove godine prekoputa Najlon pijace. Za preduzeće je najbitnije, istakao je on , da se posluje s jednog mesta, što sada nije slučaj.
– Očekujemo da od Grada dobijemo još para za izgradnju rasadnika, ali ćemo
i izdvojiti novac iz sopstvenih izvora
– naveo je direktor Bogdanović, koji je pre mesec dana izjavio da bi izgradnja rasadnika trebalo da košta između 60 i 70 miliona dinara. – Važno nam je da mehanizacija, rasadnik i uprava budu na jednoj lokaciji, a parcela od pet hektara kod Najlon pijace je sasvim dovoljna za to.
Sadašnju lokaciju rasadnika, u blizini Gradskog saobraćajnog preduzeća, veličine 12 hektara, Grad Novi Sad planirao je da proda investitorima, kako je previđeno Strategijom privrednog razvoja Novog Sada od 2016. do 2020.
Bogdanović ističe da je preuzeće koristilo polovinu parcele kod gradskog prevoznika, dok je drugi deo bio neiskorišćen i predstavlja ruglo grada. „Zelenilo” je, kaže, u rasadniku isrpilo zemljište pa je nova lokacija potrebna i zbog toga, a ne samo da bi sedište firme bilo na jednom mestu.
Od 275,4 miliona dinara namenjenih osnovnoj delatnosti, „Zelenilo” će najviše izdvojiti za održavanje javnih zelenih površina, drvoreda i blokovskog zelenila – 161 milion dinara. Posebno će 20 miliona potrošiti za održavanje zaštićenih prirodnih dobara – parkova Dunavskog, Kameničkog i Futoškog, a za održavanje zelenila u ostalim parkovima može potrošiti ukupno deset miliona dinara. Toliku sumu ima na raspolaganji i kada je reč o održavanju zelenila na kupalištu Štrand na Dunavu.
Posebna stavka za preduzeće je i održavanje zelenila na Petrovaradinskoj tvrđavi i Mišeluku, za šta je predviđeno 14 miliona dinara, a milion više imaće za održavanje zelenila u prigradskim mestima. Za košenje korovskih površina u 2016. godini moći će da potroši šest miliona dinara, za obeležavanje i održavanje prostora za istrčavanje pasa devet miliona.
Z. Delić