Radionicom oslikavanja kišobrana protiv sumorne jeseni
NOVI SAD: Edukativna radionica oslikavanja kišobrana upriličena je 10. oktobra na platou ispred Istorijskog arhiva Grada Novog Sada.
Mališani i učenici OŠ „Ivan Gundulić“ na kreativan način su obojili svoje predmete i od njih napravili unikatan poklon za buduće vlasnike. Njima se pridružilo nekoliko drugara iz šest škola iz našeg grada, te su tako zajedničkim snagama koristili akrilne boje, oslikavajući kupljene i providne kišobrane. Đake je bodrila i organizovala, idejni tvorac ove radionice, učiteljica Svetlana Verikios.
- Želeli smo deci da priredimo jedan lep dan za pamćenje, kada zajedno sa svojim drugarima iz odeljenja oslikavaju kišobrane - pojasnila je Verikios. - Umetnička dela poznatih svetskih slikara poslužila su nam kao inspiracija, a na kraju radionice, svaki učesnik dobija svoj obojani predmet da nosi kući. Verujem da kada krenu kišni dani i kada mališani budu nosili kišobrane po ulici da će ih ljudi zaustavljati i pitati gde su ih kupili, a oni će moći sa ponosom da istaknu da su ih sami napravili.
Ona kaže da su uglavnom učestvovali njeni đaci i da je osnovna ideja bila da samo za njih priredi radionicu. Zamisao da se deca baš na ovaj način umetnički ispolje potekla je tokom brojnih gradskih izleta koje je učiteljica organizovala za mališane, te su tako obilazili muzeje i razne izložbe. Septembar je bio kišan, neki učenici su imali kišobrane, drugi nisu, pa je ideja da svako ima unikatan kišobran došla spontano.
- Namera mi je bila da se radionica održi negde gde ima zelenila zbog prirodnog ambijenta prelaska u jesen, ali u gradu je malo takvih površina – dodala je Verikios. - Imamo lepu saradnju sa Istorijskim arhivom Grada Novog Sada, pa smo se s njima dogovorili da ona može da se održi na platou, gde ima zelenila. Kišobrani će prvo biti izloženi, pa će biti dati deci na upotrebu. Voleli bismo ako bi izložba bila baš u Istorijskom arhivu, ali to još nije dogovoreno, pa ne znamo tačno na kom će mestu biti predstavljeni.
Deca su oslikavala najpoznatije jesenje predmete uz pomoć nastavnice likovne kulture i spoljnog saradnika za likovnu kulturu Ministarstva prosvete Snežane Mandić. Ona im je pomagala oko konturisanja, dok su učenici bojili kišobrane po svom osećaju.
- Ideju smo sproveli tako što smo shvatili da su kišobrani pogodni iz više razloga na radionici - napominje Mandić. - Jedan je taj što su deca oslikavala poznata svetska umetnička dela i na taj način su se upoznala sa umetnicima i njihovim remek-delima, a drugi je da je veoma korisno da deca nauče da u svom okruženju upoznaju neke predmete i da u njima vide potencijalne mogućnosti za stvaranje umetničkih dela.
A. Čegar