Radionice glume kreativnog studija „Čarolija“ okupljaju decu i omladinu
Radionice glume, koje desetak godina realizuje kreativni studio „Čarolija”, okupljaju veliki broj dece i omladine od sedam do 18 godina s ciljem da na jednom mestu uz iskusne mentore razvijaju umetnički talenat iz oblasti dramske, vokalne i plesne umetnosti i to u formi mjuzikla.
To ne podrazumeva samo izvođačke sposobnosti, već, kako kažu, deca kod njih razvijaju stvaralaštvo kroz buđenje mašte i igre. Trenutno se svako veče u pet grupa obučava više od 60 polaznika različitih uzrasta, a sve do februara dobrodošli su i novi članovi koji žele da se upišu.
– Vežbe su koncipirane tako da se oni maksimalno angažuju i razvijaju komunikativnost, socijalne veštine u bezbednom i ograničenom prostoru na sceni, a čak uče i kako da rade na ličnim frustracijama i konfliktima, kako da primaju i daju kritike – kazala je jedna od osnivačica „Čarolije” Nataša Vujović Tomičić, i dodala da kod njih deca uče kako lepo da govore, pozicioniraju glasove, ispravno dišu i stoje i tome slično. – Mi ih uvek motivišemo da posmatraju svet, da primećuju stvari, osobine ljudi i prostora u kojim se kreću da bi im se nivo fantazije permanentno podizao. Moraju da pišu i stvaraju kroz vežbe improvizacije, a u tome imaju ili dovoljno slobode da sve sami kreiraju ili im dajemo određene zadatke koji su u tom trenutku neophodni za rad.
Kako kažu, posebnih uslova za upis novih članova nema jer, po rečima mentora, svi mogu da razvijaju umetničke potencijale, pošto vežbe duboko zadiru u sve elemente emocionalnog, socijalnog i intelektualnog razvoja polaznika.
– Ako dete, na primer, nema sluha ili ne zna da peva, a želelo bi da se bavi muzikom na bilo koji način, ne znači da nije za muziku i da ne treba da snimi svoj glas – objašnjava Aleksndar Baloš Gonzo. – Pronađemo najbliži i najbolji način da se ono iskaže u muzici – kroz rep varijante, radio-drame u kojima likovima daju glas... Svako može da se izrazi na svakom polju umetnosti, samo treba pronaći ono pravo. Uvek to što radimo prilagodimo afinititetu, sposobnostima i mogućnostima deteta. Na časovima uvežbavamo studijsko pevanje, koristimo muzički instrument njave drum, a osim toga, učenici moraju dosta da pišu i čitaju da bi izgradili karakter neke uloge.
Osim vežbi za glas i glumu, polaznici razvijaju osećaj za ritam, uče osnove scenske igre kroz grimase, pantomimu i ples, kao i niz koreografskih elemenata. Na kraju godine, u junu, izvode autorsku predstavu na kojoj prikazuju sve što su naučili. Takođe, nastupaju u toku godine u medijima, učestvuju na festivalima i različitim gradskim događajima. Zbog velikog broja zahteva, uskoro bi trebalo da krene i radionica glume za odrasle, a osnivači „Čarolije” uveliko rade na sastavljanju plana i programa.
V. Bijelić
Projekat „Razvoj kulturnog i umetničkog stvaralaštva” realizovao je „Market IT Marketing and PR”, a sufinansiran je od Grada Novog Sada. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.