Proslavljena hramovna slava u kasarni „Aleksandar Berić” na Limanu
U hramu posvećenom Svetom Stefanu Štiljanoviću u krugu kasarne „Aleksandar Berić” na Limanu, prvoj vojnoj crkvi na našim prostorima, juče je bilo posebno svečano. U prisustvu pripadnika Rečne flotile, sveštenstva i građana juče je prvi put obeležena hramovna slava. Liturgiju su predvodili vojni sveštenik Prve brigade Đorđe Stojisavljević i strešina te jedinstvene crkve, vojni sveštenik Rečne flotile kapetan Selimir Vagić.
Kuriozitet jučerašnjeg slavlja je da je tokom svete tajne pričešća korišćen putir koji se čuva u Pokretnoj kapeli Šajkaškog bataljona, koja datira iz 1875. godine, osobitoj dragocenosti novoosnovanog hrama, koja je u prošlosti služila za verske potrebe slavnih Šajkaša.
„Pokretna kapela Šajkaškog bataljona sadrži sve potrebne predmete za obavljanje svete liturgije – kaže sveštenik Vagić. – Korišćena je tokom ratova na našim prostorima. Vojska je oduvek nosila pokretnu crkvu sa sobom, koja je posedovala i šator, svešteničke odežde i bogoslužbene predmete. Pokretna kapela Šajkaškog bataljona vlasništvo je manastira Kovilj i s blagoslovom episkopa bačkog Irineja poverena je nama na čuvanje i privremeno korišćenje.
„
Pokretna kapela nalazi se u tom hramu od njegovog osvećenja, 18. aprila ove godine. Nimalo slučajno, za patrona crkve izabran je Sveti Stefan Štiljanović, šajkaški kapetan, za koga sveštenik Selimir kaže da je zaslužan za obnavljanje Šajkaške flotile. Narodna tradicija ga prikazuje kao uzornog hrišćanskog vladara, kome se pripisuju mnogobrojna plemenita dela i junačka borba protiv Turaka.
„Štiljanović dolazi kao knez paštrovački na ove prostore, obnavlja srpsku vojsku i naseljava se u ovim predelima – priča Vagić. – Prvobitno su njegove svete mošti pohranjene u Baranji, mestu Šikleuš ili Šikloš, na brdu Đuntir, a potom su odnete u manastir Šišatovac, da bi tokom Drugog svetskog rata bile prenete u Sabornu crkvu u Beogradu, gde i danas počivaju.”
Od stražarnice do crkve
Po rečima referenta za odnose s javnošću, poručnika fregate Dragana Spasojevića, bogoslužbeni prostor u kasarni osposobljen je za upotrebu u aprilu ove godine. Prva liturgija služena je na Vaskršnji utorak, 18. aprila. Pre toga taj prostor služio je za potrebe čuvarske službe. U proleće 2016. godine počelo je preuređenje objekta u hram, u kojem se od osvećenja redovno služe liturgije i na početku svakog dana jutrenja. Bogosluženjima, osim pripadnika Flotile, povremeno prisustvuje i građanstvo. U unutrašnjosti hrama primetni su dekorativni elementi koji ukazuju na rečnu flotilu i njene simbole poput znakova kraljevske mornarice i flotile, fenjera umesto kandila...
Nakon jučerašnje hramovne slave u kasarani „Aleksandar Berić”, koju Novosađani odvajkada zovu „Mornarica”, u blizini crkve zasađeno je stablo lipe, dar „Gradskog zelenila”, a potom služen i pomen stradalim pripadnicima Vojske. U prostorijama jedinice Rečne flotile osvećen je i prerezan slavski kolač. Čast da bude kum prve slave pripala je majoru flotile Dejanu Puškareviću i njegovoj supruzi Miri, čije je četvoro dece – Vuk, Nađa, Matej i Mihaila – učestvovalo u prigodnom muzičkom programu. Za goste je priređena i projekcija dokumentarnog filma o remontu komandnog broda Rečne flotile „Kozara”.
Z. Milosavljević