Prošireno groblje kod Trandžamenta u Petrovaradinu
U cilju proširenja i izgradnje novih grobnih polja na groblju kod Trandžamenta u Petrovaradinu, Grad Novi Sad je u infrastrukturno opremanje investirao približno 94.800.000 dinara.
Član Gradskog veća za komunalne poslove Zdravko Jelušić kaže za “Dnevnik” da je tim ulaganjem sa sremske strane problem rešen bar za deset godina, ali da se tu neće stati jer su na redu proširenja glavnog gradskog groblja na Rumenačkom putu, ali i pripreme za privođenje nameni planiranog groblja na Alibegovcu.
- Moramo gledati dugoročno i planski da bi predupredili bilo kakve probleme u ovoj delatnosti na području grada Novog Sada. Ovo nije atraktivna tema, ali je jedan od imperativa u delatnosti komunalnog sektora – kaže Jelušić. – Prema statističkim podacima, za 58 godina na novosadskim grobljima sahranjeno je 114.196 pokojnika, praktično koliko ima stanovnika neki grad srednje veličine u Srbiji, a odnos prema precima je odraz sopstvene budućnosti. Grad će nastaviti da ulaže u stvaranje preduslova da Novosađani u tim najtežim trenutcima u životu, kada izgube dragu osobu, imaju što manje stresa oko pripreme i realizacije sahrane.
Po njegovim rečima, na Trandžamentu su izgrađene saobraćajnice u dužini od 440 metara, zatim parking sa 127 parking-mesta za putnička vozila, dok se kolsko-pešačke i pešačke staze prostiru na 217 kvadratnih metara. Napravljen je prostor deponije za odlaganje smeća, kao i autobusko stajalište u Ulici Dunavske divizije.
Imovinsko-pravni odnosi
Proširenju groblja na Trandžamentu prethodilo je pribavljanje nepokretnosti od korisnika - Ministarstva odbrane Republike Srbije - bivši vojni kompleks „Janko Čmelik“. Početkom februara zaključen je Ugovor o prenosu prava svojine uz naknadu na određenim parcelama između Direkcije za imovinu Republike Srbije i Grada Novog Sada. Uplatom prve rate prema Ugovoru, stekli su se uslovi za projektovanje i ostale radnje koje su u nekoliko meseci rezultirale ponovnih otvaranjem jednog od najvažnijih groblja u gradu.
- Taj deo groblja opremljen je i pratećom infrastrukturom u vidu vodovodne mreže, atmosferske i fekalne kanalizacije – objašnjava naš sagovornik. - Postavljene su dve česme, a kompletan prostor ograđen je zidano-čeličnom ogradom duž regulacije ulice, kao i punom zidanom (fasadnom) ogradom prema zadnjem delu groblja. Završeni su radovi na parternom uređenju, a pušten je i saobraćaj u Ulici Dunavske divizije. U izradi je saobraćajni projekat za postavljanje saobraćajne signalizacije, kako bi se omogućili uslovi za uvođenje autobuske linije.
Pejzažno-arhitektonsko uređenje groblja na Trandžamentu obuhvata linijske zelene površine. Urađeno je humuziranje, formiranje travnjaka, sadnja 11 stabala četinarskog i 68 stabala listopadnog drveća i oko 1.000 komada ukrasnog žbunja.
- Zbog specifične namene prostora, predviđeno je korišćenje žbunastih i drvenastih biljaka manjih dimenzija, koje svojom širinom neće ometati funkcionisanje groblja i koje nemaju invazivan korenov sistem – kaže Jelušić. – Ukupna zelena površina je 2.238 metara kvadratnih. U završnoj fazi su radovi na hortikulturnom uređenju, odnosno ozelenjavanju jer se čeka da se period vegetacije umiri, te da možemo posaditi rastinje i drveće, što se radi od novembra.
Groblje na Trandžamentu nalazi se u južnom delu naselja Petrovaradin i oslanja se na ulicu Dunavske divizije, šireći se prema jugozapadnoj strani. Staro vojno groblje, staro groblje i deo novog groblja su u funkciji, dok je investicijom obuhvaćen preostali deo novog groblja.
I. Bakmaz