PROLEĆNA SADNJA CVEĆA I DRVEĆA MOGUĆA I NA NEKOLIKO KVADRATA BALKONA Idealni su dan i noć i bršljan
Varljiva zima 2024. već uveliko mami ljubitelje hortikulture da ožive svoje mini-oaze na terasama i balkonima, ko je kako i koliko u mogućnosti, budući da se čini da je proleće uranilo i da je vreme za sadnju.
To nije daleko od istine, što potvrđuju i sve češće reklame raznih rasadnika, naročito na društvenim mrežama, kako već prodaju sadnice, ali kako stručnjaci iz Rasadnika JKP „Gradko zelenilo“ (Mladena Leskovca 1) savetuju, optimalno vreme za sadnju je ipak posle 15. aprila.
– Smatra se da su tada mrazevi već prošli i da nema više bojazni od izmrzavanja. Pošto su protekle zime bile blage i rane jeseni toplije, ukoliko se steknu uslovi i jutarnje temperature stabilizuju iznad deset stepeni, u tom slučaju možemo da planiramo sadnju na otvorenom – kažu iz „Gradskog zelenila”.
Kako dodaju, drveće i mlade sadnice najbolje je saditi u kasnu jesen ili ranu zimu, jer tada biljka prelazi u stanje mirovanja, a ukorenjavanje sadnica je kvalitetnije, dok nije greška sve to uraditi u rano proleće, s tim da u tom slučaju postoji šansa da se sadnice „ne prime” jer nisu sekle imunitet i nisu se aklimatizovale promenom prostora pre olistavanja.
– Pri presađivanju je bitno da se biljci obezbedi saksija za jedan broj veća, da bi se održao balans porasta podzemnog i nadzemnog dela biljke. Takođe, supstrat treba da je što kvalitetniji, jer renomirani proizvođači vode računa o sadržaju gline, treseta, mineralnim elementima i slično – dodaju iz ovog preduzeća.
Međutim, od pozicije terase, odnosno osvetljenosti prostora koji želite da ukrasite biljem, ali i mogućnosti – kako finansijske, tako i one koliko saksija možete načičkati na maloj površini, zavisi u kakvoj flori možete da uživate tokom narednih meseci. Iz rasadnika „Mali vrt” (Profesora Grčića bb) kažu da je sada najbolje saditi viole (poznatije pod nazivom dan i noć), koje se mogu kupiti u raznim veličinama po ceni od 50 dinara po saksiji.
– Ovo su veoma otporne cvetnice, zahvalne za održavanje, a dovoljno je da kupite tri kako biste imali lepu žardinjericu s veselim cvećem – kažu za „Dnevnik” iz „Malog vrta”. – Nije potrebno mnogo ulaganja kako bi se oplemenio vaš prostor, naročito kad se uzme u obzir koliko vam se sve to vrati. Mnogi kupci nam kažu da ih ovakav dodir sa prirodom smiruje i budi zahvalnost.
Za male prostore pak idelne su i gladiole, dalije, ljiljani, krasuljak, zumbuli, nemezija, begonije, muškatle, azaleje, petunije, narcisi i jagorčevina, zatim razne padalice za dekoraciju, kao i bršljan. Od ukrasnog drveća tu su razne tuje, javor, kuglasta vrba, žalosni dud, ali i grmovi poput božura, crvenog drena, hortenzije, forzicije, jasmina i slično, odnosno sve što može da opstane i u većoj saksiji. U zavisnosti od veličine i vrste pomenutih sadnica, cene se uglavnom kreću od 300 dinara pa naviše (čak i do 20.000), ali da biste ih uspešno presadili potrebni su vam još i zemlja (pet litara košta od 100 dinara), kao i odgovarajuća saksija (od 250 dinara). Takođe, treba imati na umu da su sadnje/presađivanja najbolja upravo na jesen i rano proleće dok ne krene novi ciklus vegetacije, kao i da se prvi izdanci i cvetovi neće pojaviti preko noći, tako da je za bavljenje hortikulturom potrebno i strpljenje.
Ukoliko niste sigurni kako je najbolje da uredite svoj prostor na otvorenom, možete pozvati bilo koji rasadnik u gradu i okolini, kao i onaj koji pripada JKP „Gradkso zelenilo” (021/403-253).
Tekst i foto: L. Radlovački