Projekat Zelena deponija: Jačanjem svesti do čistije okoline
Rezultati projekta „Zelena deponija“, u organizaciji Udruženja za zaštitu prava potrošača “Prosperitet” iz Novog Sada, predstavljeni su na završnoj konferenciji na Spensu. Projekat je doprineo razvoju društva, koje može da pruži podršku u primeni pravnih tekovina Evropske unije pri zaštiti životne sredine.
- Na osnovu višemesečnih aktivnosti i kontakata sa donosiocima odluka, smatram da smo nešto od planiranog uspeli da pokrenemo – potvrdio je predsednik Udruženja za zaštitu prava potrošača “Prosperitet” Radomir Ćirilović. – Neke planirane, a nerealizovane aktivnosti nagnale su nas, kao organizaciju za zaštitu prava potrošača, ali i zaštitu životne sredine, da napišemo projekat „Zelena deponija“ na temu nastanka Regionalne deponije. Lokalna samouprava grada Novog Sada opredelila se da na postojećoj lokaciji deponije komunalnog otpada bude izgrađena Regionalna deponija. Akcionim planom predviđeno je da bude završena do 2023. godine, a to je ogroman posao. Neka svako proceni šta je do sada urađeno i da li je to uopšte moguće.
Na konkursu u okviru projekta Beogradske otvorene škole “Zeleni inkubator”, uz finansijsku podršku Evropske unije, Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom i Fondacije „Fridrih Ebert“, za realizaciju projekta “Zelena deponija” odobreno je 1.409.000 dinara. Opšti cilj projekta bio je unapređenje sistema primarne separacije komunalnog otpada na teritoriji Novog Sada i opština Bačka Palanka, Bački Petrovac, Beočin, Žabalj, Srbobran, Temerin i Vrbas. Specifični cilj bio je osnaženje udruženja građana i neformalnih grupa da povećaju aktivno učešće građana u procesu uticaja na donošenje izmene javnih politika na području grada i pomenutih opština, obuhvaćenih Regionalnim planom za upravljanje otpadom. U okviru projekta formiran je stručni tim.
- Kroz ceo projekat smo, putem javnog zagovaranja, animirali i edukovali udruženja građana, neformalne grupe i širu javnost, te ostvarili dijaloge sa donosiocima odluka u vezi sa uvođenjem i unapređenjem sistema primarne separacije komunalnog otpada na teritoriji grada Novog Sada i pomenutih sedam opština – pojasnio je Ćirilović. - Snimili smo stanje, a potom sproveli istraživanja i prikupljanja podataka o situaciji na terenu. Anketirali smo i građane, na osnovu čega je nastala i brošura analiza nivoa svesti građana o tome.
Tokom realizacije projekta „Zelena deponija“, ostvarena je izuzetno dobra saradnja sa Gradskom upravom za zaštitu životne sredine, Gradskom upravom za komunalnu delatnost, Gradskom upravom za urbanizam i zaštitu životne sredine, predsednicima Međuopštinske radne grupe za upravljanje otpadom, javno-komunalnim preduzećima i privrednim subjektima koji se bave upravljanjem otpadom.
- Unapređeno je razumevanje identifikovanih problema, kao i dijalog između predstavnika udruženja građana, neformalnih grupa i građana sa donosiocima odluka. Utvrđen je predlog teksta, akta i drugih strateških dokumenata neophodnih za upravljanje mehanizmima primarne separacije komunalnog otpada na nivou gradske zajednice Novog Sada i lokalnih samouprava. Takođe je unapređeno znanje udruženja građana i neformalnih grupa koje se bave zaštitom životne sredine iz oblasti upravljanja otpadom – zaključio je Radomir Ćirilović.
Tekst i foto: B. Pavković