Navijaju, druže se i promovišu timski duh
Savez za školski sport Novog Sada (SŠSNS) vlasnik je već tri godine još jedne manifestacije jedinstvene u Srbiji.
Reč je o edukativnom programu „Navijaj i igraj fer”, koji kod desetogodišnjaka razvija svest o potrebi smanjenja nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama u školi i van nje, kroz sačinjen kodeks ponašanja navijača i roditelja na školskim sportskim priredbama, kao i obezbeđivanje održivosti tog programa.
– Cilj projekta je da se dobiju učenici-navijači koji cene, poštuju, čuvaju drugu decu i na njih prenose prave vrednosti sporta, fer-pleja i sportskog ponašanja – rekao je predsednik SŠSNS-a Goran Stevanović. – Takođe, takmičenja, u kojima je najvažnije druženje i širenje prijateljstva, uživanje u igri i nadmetanju, kao i promovisanje timskog rada. Dobijamo mlade ljude koji poštuju sport, pravila, protivnike, sudije, sportske rezultate, saigrače i gledaoce, zatim bolje i moralne ljude koji promovišu načela fer-pleja u svakodnevnom životu i sportu, bezbedno i podsticajno okruženje u školama.
U projekat se ove godine uključilo 12 prigradskih osnovnih škola, koje su teritorijalno grupisane tri grupe. U prvoj su: „Marija Trandafil” i „Mihajlo Pupin” (Veternik), „Miroslav Antić” i „Desanka Maksimović” (Futog) i „Veljko Petrović” (Begeč), u drugoj grupi su: „Sveti Sava” (Rumenka), „Ljudevit Štur” (Kisač) i „Aleksa Šantić” (Stepanovićevo), dok su u trećoj: „Jovan Popović” (Novi Sad), „Đura Jakšić” (Kać), „Ivo Andrić” i „Laza Kostić” (Budisava).
– Učiteljice i učenici četvrtog razreda OŠ „Jovan Popović” prošli su obuku o pravilnom i fer navijanju, a potom su u okviru radionica pravili navijačke rekvizite. Potom su se učiteljice u svojim matičnim školama sa svojim učenicima pripremale za završnu manifestaciju, koja će se 26. novembra održati istovremeno na tri lokacije – u Futogu, Stepanovićevu i Budisavi. Škole treba da dostave snimak učeničkih nastupa koje će komisija ocenjivati. Osim što deca usvajaju etičke kodekse ponašanja na sportskim priredbama i takmičenjima, moraju da imaju navijačku himnu škole. Osnovni zadatak je da oni navijaju za svoju školu, za svoju ekipu, a ne da se obraćaju protivničkoj – pojasnio je Stevanović.
Kako smo saznali, svaka škola je u obavezi da na takmičenje, osim odeljenja koje će da navija, povede žensku odbojkašku ekipu koju će podržati.
– U protekle dve godine u tom projektu je učestvovalo 16 škola i s ovogodišnjih 12 znači da je u Novom Sadu edukaciju prošlo 28 škola. Inače, projekat se nalazi u Strategiji razvoja sporta da se na decu prenese kako je potrebno da se ponaša na sportskim terenima – dodao je predsednik SŠSNS-a Goran Stevanović.
J. Galić
Projekat „Školski i amaterski sport Novog Sada”sufinansiran je od Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.