Priznanje na onlajn takmičenju u Ukrajini
Srpsko kulturno-umetničko društvo „Železničar” – Folklorni ansambl „Vila” osvojio je na 12 internacionalnom takmičenju plesa i i pesme u Kirovogradu u Ukrajini priznanje „Super grand pri”.
Na festivalu, koji je između 25. i 30. avgusta prvi put održan onlajn zbog sveopšte situacije, učestvovalo je 56 ansambala iz deset zemalja, te su se, osim igrača iz Ukrajine, na takmičenju predstavili i oni iz Poljske, Belorusije, Indije, Kanade, Kazahstana, Kuvajta, Moldavije, Rumunije i Srbije, a učesnici su se takmičili u nekoliko kategorija – klasični i moderni ples, kao i tradicionalne i estradne igre.
„Igre iz Bačke – Ivanjsko cveće” umetničkog rukovodioca Milorada Lonića proglašene su za najupečatljivije koreografsko ostvarenje takmičenja.
– Veoma sam srećan što smo osvojili nagradu jer se ovo takmičenje zaista razlikuje od svih u kojim smo ranije učestvovali – rekao je Milorad Lonić. – Imali smo više zadataka, pa smo, osim slanja video-snimaka naših igara, predstavili i atmosferu s proba u našim prostorijama.
Jedan od zahteva žirija bio je prenos uživo odabrane koreografije, što je predstavljalo poseban izazov za igrače prvog sastava foklornog ansambla „Vila”.
– Bila nam je velika čast da učestvujemo na tom festivalu, a još veća da osvojimo nagradu poput ove – kazala je igračica prvog sastava ansambla Slađana Banjac. – Ništa ne može da zameni nastup pred publikom, kada nas ponese atmosfera i dobijemo neku dodatnu energiju, pa je zbog toga onlajn takmičenje bilo malo teže, ali smo uspeli.
Za takmičenje, igrači ansambla „Vila” su se pripremali koliko su imali mogućnost, zbog pandemije virusa kovid-19, koji je ograničio rad svih foklornih udruženja.
– Od nas su tražili da im pokažemo našu taktiku i metodiku stvaranja proizvoda, što mislim da smo uspeli da dočaramo – rekao je Milorad Lonić. – Učestvovalo je 48 igrača i 20 članova orkestra, i uspešno smo prikazali plemenitost naše stvaralačke kulture.
Festival je održan u centalnoj Ukrajini, gde živi veliki broj ljudi poreklom s naših prostora, a kako je kazao Lonić, to je nagradu učinilo posebnom.
– Nematerijalno nasleđe se veoma ceni i neguje u našoj zemlji, i smatram da ta nagrada pripada našim mladim ljudima koji su spremni da tradiciju čuvaju od zaborava – objasnio je on. – Imamo čime da se dičimo i hvalimo, pa sam izuzetno ponosan i na tri doktoranda i 16 master-studenata koji su učestvovali na takmičenju jer smatram da su upravo oni naše blago.
D. Andulajević