Priredba "Pokaži šta znaš" u Srednjoj mašinskoj školi
Priredba „Pokaži šta znaš“, u okviru koje su učenici - članovi dramske i muzičke sekcije Srednje mašinske škole svoje umeće pokazali kroz muziku i recital, održana je u utorak u holu te obrazovne ustanove.
Na taj način oni su, zajedno sa profesorkama Svetlanom Vojvodić, Milicom Debelicom i Ivanom Tomić, dali svoj doprinos ovogodišnjoj tituli našeg grada kao Evropske prestonice kulture i u tom duhu organizovali priredbu posvećenu životu i delu ljudi koji su ostavili neizbrisiv trag u srpskoj književnosti, kao i istoriji ovih krajeva.
- Program smo zaokružili muzičkom numerom Đorđa Balaševića, koji je simbol Novog Sada, i mislim da smo opravdali epitet našeg grada koji nazivaju „Srpska Atina“ i stecište je svih umetnika u teškom vremenu – objasnila je jedna od organizatorki priredbe, profesorka književnosti Milica Debelica. – Učenici su nam u svemu mnogo pomogli, smatram da smo spojili lepo i korisno, te da su i oni nešto naučili. Kao profesori srpskog jezika i književnosti, nastojimo da povežemo život, istoriju i kulturu. Negujemo kult umetnosti, đake vodimo u pozorište i menjamo imidž Mašinske škole jer, iako većinu naših učenika čine dečaci, to ne znači da nisu pristalice kulture i umetnosti.
Učenici su, kroz stihove i muziku, predstavili ličnosti Laze Kostića, Jovana Jovanovića Zmaja, Branka Radičevića, kao i Svetozara Miletića.
- U okviru programa prikazao sam lik gospodina Miletića, koji je održao jedan izuzetno značajan govor za naš narod kako bi ga ujedinio sa ostatkom Srba – navodi učenik treće godine Vasilije Vasić. – Pored toga što se školujem na smeru tehničara za robotiku, odmalena sam voleo glumu i da se uživim u druge uloge, a ovog puta mi se ukazala prilika da to pokažem i pred drugima. Interesuje me i književnost, te u slobodno vreme pišem jednu priču, koja polako prerasta u roman. Nadam se da ću je jednoga dana završiti i objaviti. Programe poput današnjeg značajno je organizovati, pre svega, zbog nas samih. Većina mlađih i ne zna pola istorije, a važno je shvatiti koliko je naša istorija bogata.
Želju svojih profesora da na drugačiji način prikažu mašince potvrđuju i drugi učenici, koji se nalaze, kako neki imaju običaj da kažu, na kraju jednog od životnih poglavlja i iza njih su četiri godine provedene u Srednjoj mašinskoj školi.
- Otkako sam upisala ovu školu, učestvujem u svim kulturnim manifestacijama koje ona organizuje – potvrdila je članica dramske sekcije i maturantkinja Sanja Babić. – U ovoj školi, osim sklonosti ka mašinstvu, deca mogu da otkriju još neke talente u oblasti umetnosti i kulture. Konkretno, ja volim glumu i muziku, a smatram da je u svakoj školi značajno organizovati kulturne programe jer su važni za obrazovanje, kao i za to da bi generacije koje dolaze znale svoju istoriju i negovale tradiciju.
B. Pavković