Priprema gradilišta za novi most na novosadskoj obali Dunava
Seča stabala na Ribarskom ostrvu i Kameničkoj adi u Novom Sadu na trasi budućeg mosta do Sremske Kamenice počela je juče i pored protivljenja aktivista iz „Šodroš survajvor kampa” koji tamo kampuju mesecima u pokušaju da spreče seču, za koju tvrde da je nezakonita.
Međutim, izvršni direktor za šumarstvo „Vojvodinašuma” Marko Marinković, preduzeća koje je je donedavno upravljalo ovim delom dunavske obale, kaže za „Dnevnik” da su oni samo izvršioci posla na osnovu projekta pripremnih radova za izgradnju mosta.
- U pitanju je sada građevinska parcela na kojoj mi nemamo ingerencija, već smo u ulozi izvršilaca posla. Ona je sada u u rukama države. Za seču je označeno 140 stabala koja su određena u saradnji sa Inistitutom za nizijsko šumarstvo i Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode – bio je kratak Marinković, koji se s rukovodstvom preduzeća nalazi na službenom putu u inostranstvu.
S druge strane, aktivisti koji brane stabla na Šodrošu, koji je zapravo rukavac Dunava između Kameničke ade, Ribarskog ostrva i utvrđene novosadske obale, traže, kako su pojedini mediji izvestili, da „Vojvodinašume” pokažu dozvolu za ovaj posao, pa i intervenciju tužilaštva. Juče je na Ribarcu, pored radnik, bila prisutna i policija.
Ipak, prema dokumentaciji, to jest projektu pripremnih radova za izgradnju ovog mosta, na osnovu kojeg je i izdata privremena građevinska dozvola, u pitanju je jedna vrsta automatizma – takozvano privođenje građevinske parcele nameni. Dakle, nije u pitanju izgradnja samog mosta, već rpiprema gradilišta za njegovu izgradnju.
Ono što se može videti iz privremene građevinske dozvole koju je izdalo Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture 15. septembra prošle godine, a na osnovu lokacijskih uslova izdatih 10. marta iste godine, jeste da određenom broju parcela na bačkoj i sremskoj obali bi trebalo da budu izgrađeni pristupni putevi i tri privremena čelična mosta sa kojih će se graditi budući četvrti most preko Dunava u Novom Sadu.
Od obaveznih uslova kojih izvođač (CRBC) i investitora (Koridori Srbije) moraju da se pridražavaju tokom pripremnih radova, izmeđuostalih, jesu uslovi za zaštitu zelenila koje je izdalo je JKP „Gradsko zelenilo” i to 1. marta 2022. godine. Posebne uslove za zaštitu životne sredine izdao je Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine 28. februara 2022. godine, dok su posebni uslovi zaštite prirode izdati od Pokrajinskog sekretarijata za zaštitu prirode 7. marta iste godine. Ujedno, Ministarstvozaštite životne sredine 4. marta prošle godine, izdaje rešenje po kojem nije potrebna procena uticaja na životnu sredinu pošto su u pitanju privremeni radovi.
Na sremskoj obali gradilište je već uređeno i podignut je privremeni čelični most, a sada je počelo uređenje gradilišta i sa bačke strane, gde je situacija zakomplikovana protestom dela građana koji se protive ovom rešenju.
A samo rešenje predviđa izgradnju ukupno 395 metara pristupnih puteva širokih šest metara, izgrađenih uglavnom od tucanika, na površini od 2.370 kvadratnih metara.
Privrmeni most iz tri segmenta, od koji će dva biti izgrađena na bačkoj obali, biće dug 838 metara , širok sedam metara, sa stubovima na svakih devet metara. Što se tiče aktuelnih radova, oni se odvijaju na šest parcela koje obuhvataju deo Ribarskog ostrva južno od skretanja ka špicu ostrva, odnosno deo koji se naslanja na spoj Šodroša sa Dunavom. Takođe, obuhvaćena je i druga obala Šodroša, to jest sam špic Kameničke ade.
Investitor ima obavezu da nakon završetka izgradnje novog mosta ukloni privremene objekte i sanira gradilište, a za rok za uklanjanje postavljen je za 15. septembar 2025. Inače, prema GIS sistemu „Vojvodinašuma”, gradilište na novosadskoj obali pružaće se kroz šumu topole i klonske topole, koja služi za „naučno-istraživačke svrhe”.
S. Krstić