Prijava mnogo više od slobodnih mesta
Konkurs Predškolske ustanove „Radosno detinjstvo” za upis mališana za školsku 2016/2017. godinu je završen, a za ukupno 1.532 slobodna mesta u državnim vrtićima podneto je čak 5.748 prijava.
Rezultati konkursa, kako kaže Ružica Svorcan iz službe PU „Radosnog deinjstvo” za upis, ispis i premeštaj, biće poznati 13. juna.
– Ove godine imamo toliki broj prijava, veći nego prethodnih puta, jer su konkurisali i oni koji će kasnije aplicirati za privatne vrtiće – kaže Ružica Svorcan. – Tek kada obradimo prijave, znaćemo koliko je dece od tog broja koja će biti razvrstana na privatne ustanove, po principu subvencija od Grada, a sada smo tek na početku tog procesa.
Kako piše u Konkursu PU, najmlađi Novosađani, starosti od šest meseci pa do polaska u školu, mogu biti upisani na celodnevni boravak, dok deca od tri do pet godina, kao i od pet godina do polaska u školu, mogu biti upisana i na poludnevni boravak. Roditelj ili staratelj, kako kaže naša sagovornica, može konkurisati samo za onaj vrtić čija su slobodna mesta nazačena u Konkursu.
Upis dece u preškolske ustanove funkcioniše po principu bodovanja, gde jedno dete, u zavisnosti od različitih faktora, može imati najviše 80 bodova. Po 40 bodova, kako kaže Ružica Svorcan, dobijaju deca čiji su roditelji zaposleni ili su redovni studenti, dok treće dete i svako naredno dobija po 30 bodova. Za mališane čiji su brat ili sestra upisani u državni vrtić, ili ako dvoje ili više dece iz iste porodice učestvuje na konkursu, dobija se po deset poena. Ona dodaje da se nula bodova dobija u slučaju kada se radi o detetu čiji roditelji ne rade, ili je samo jedan od njih u radnom odnosu. Kako piše u tekstu Konkursa, u slučaju da se desi da dva ili više kandidata imaju jednaki broj bodova, prednost imaju pre svega ona deca čiji su roditelji zaposleni u Predškolskoj ustanovi, zatim prema dužini čekanja za prijem u državni vrtić i prema većem broju dece u porodici.
Kao i prethodnih godina, postoje kategorije dece koja su izuzeta iz sistema bodovanja i koja će imati prioritet pri upisu u vrtić. Za to, kaže Ružica Svorcan, postoji deset kriterijuma, kao što su deca – žrtve nasilja u porodici, ona iz porodica koje koriste neki oblik socijalne zaštite i bez roditeljskog staranja, zatim deca samohranih roditelja, ona iz socijalno nestimulativnih sredina, sa smetnjama u psihofizičkom razvoju, iz porodice u kojoj je dete koje je teško obolelo ili ima smetnje u psihofozičkom razvoju, deca teško obolelih roditelja, ona čiji su roditelji ratni vojni invalidi ili imaju status raseljenog ili prognanog lica, deca koju predloži Centar za socijalni rad i ona iz sredina u kojima im je, usled porodičnih i drugih životnih okolnosti, ugroženo zdravlje, bezbednost i razvoj.
Kako piše u Konkursu, ukoliko zbog prepunjenih kapaciteta dete ne bude primljeno ni u jedan vrtić koji je roditelj naveo u prijavi, PU ima obavezu da nakon sprovedenog Konkursa predloži tom roditelju prijem u vrtić u kojem ima mesta.
D. Ristić