„Prerazmišljavanje” – blog koji veliča pisanu reč
Iako bi neko možda rekao da su vrsta u izumiranju, knjigoljubaca u našem gradu još ima, što potvrđuje i blog „Prerazmišljavanje”, koji se bavi knjigom u raznim oblicima i s raznih strana.
Nastao je kao ideja naše mlade sugrađanke Katarine Kostić, koja je, kako kaže, oduvek čitala i, tek nešto kraće, o tome i pisala, pa je rešila da svoje misli povodom knjiga podeli sa svetom. Taj blog, koji je od 2014. godine, otkad postoji, proširio domete i van virtuelne zajednice, posvetila je „knjigoložnicima”.
„Ta reč odnosi se na čitaoce, blogere i izdavače, književnike, knjižare i književne prevodioce, zaljubljenike u estetiku i sadržaj, miris nove i stare knjige. Zbog njih se blogu, 'Fejsbuk' stranici, 'Instagram' i 'Tviter' nalogu 'Prerazmišljavanja' na onlajn ravni pridružila i 'Fejsbuk' grupa 'Knjigoložnici', u kojoj se ohrabruje diskusija i (samo)promocija manje poznatih stvaralaca", bjašnjava Katarina Kostić.
U saradnji s nekoliko neredovnih saradnika, blog posetiocima, za sada, nudi recenzije knjiga gotovo svih žanrova, odabrane citate, preporuke muzičkih albuma, nasumične crtice o čitalaštvu i književnosti, intervjue... Iako ima prostora za knjige svake sorte, naša sagovornica kaže da to ne znači da se o svakoj piše pohvalno, te ne odstupa od ideje nezavisne, potkrepljene kritike. To, kako priznaje, nije najbrži put do publike, ali sve je više onih koji ga prepoznaju i priznaju.
Među „produktima” nastalim iz „Prerazmišljavanja” je i Razmena knjiga – kvartalni tematski događaj, koji između stolova s hiljadama knjiga, okuplja brojne pisce i knjigoljupce. Osim osnovnog zadatka, Razmena uspešno pokazuje i da se u Novom Sadu čita više nego ranije, a Katarina kaže da se posetioci najviše raduju fantastici.
„Iskustvo Razmene pokazuje i da je došlo vreme otresanja tradicije kupovanja knjiga 'na metar'. Učesnici u koferima donose zaostavštinu koja se slagala uz nameštaj da bi njeno mesto popunili knjigama koje će i otvoriti", kaže Katarina.
„'Prerazmišljavanje' je, naposletku, blog koji raste. Taj rast ne meri se samo brojem pregleda i pratilaca, ni brojem prerazmišljenih tema, mada oni jesu najopipljiviji pokazatelj. Jer, ko je još izmerio radost zbog otkrivanja nove knjige ili efekat jedne rečenice na osobu koja je u pravom trenutku pročita", kaže Katarina Kostić.
Novi Sad, po Katarininoj oceni, ima izuzetno živahnu knjigoljubačku zajednicu, a oko svake inventivnije knjižare i alternativnog kulturnog centra okuplja se grupa književnika i knjigoložnika. Analitičniji pogled, dodaje ona, otkriva da su sve te mikrozajednice okrenute sebi, i da u „silnom nezavisnom delovanju ne stižu da se udruže u nešto što bi se s pravom moglo nazvati zajednicom ljubitelja knjige”. Ta i druga saznanja, kroz rad na blogu, njoj su otvorila nove horizonte, kako kaže, u „svim zamislivim smislovima”, pa i saradnju s nekoliko izdavačkih kuća, nove vidove hrabrosti, motivaciju za neodustajanje.
„Raduje me preseljenje među 'analogne' knjigoljupce, kroz organizovanje književnih događaja, gde u živoj interakciji sa sugrađanima svaki put iznova shvatim da se medijumi za konzumiranje književnosti menjaju, ali knjiga kao takva ne biva prevaziđena", kaže autorka bloga.
D. Ristić