Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Potrošačko ćoše – pekare: Bogata ponuda peciva

26.01.2021. 12:11 12:18
Piše:
Foto: J. Vukašinović

Uprkos neprestanom upozoravanju na to da često konzumiranje peciva i testa može tistvori brojne loše posledice po zdravlje i liniju, takva vrsta hrane će, čini se, zauvek ostati izbor mnogih za brz, ali i fin obrok.

Dokaz su i konstantno pune novosadske pekare, koje se trude da se svojom bogatom ponudom, ali i kvalitetom i cenama peciva, približe sugrađanima. Tako je sve više pekara s neobičnim pecivima, ali i s kuvanom hranom, kolačima, raznovrsnim sokovima, salatama.

Na popularnost pekare često može uticati lokacija, te je popularnost zasigurno veća ukoliko se nalazi u blizini škole ili neke velike ustanove i firme. U razgovoru sa sugrađanima doznali smo da oni malo stariji đaci kupuju oni što im se u tom trenutu jede (najčešće picu, sendviče, rol-viršlu), zaposleni pokušavaju da se hrane malo zdravije te često biraju integralna peciva ili kuvanu hranu, dok penzioneri najčešće kupuju samo hleb radi očuvanja zdravlja.

Zarad bolje procene cena, ekipa „Dnevnika” obišla je nekoliko pekara, među kojima su „Žeki”, „Klas”, „Aka”, „Skroz dobra pekara” i druge. U najvećoj meri se od peciva i dalje prodaju obične slane kifle, pereci, đevreci, slani štapovi, a koji su ujedno i najpovoljniji i za koje je potrebno izdvojiti 30 do 35 dinara. Malo skuplje su pogačice – one beskvasne, integralne, obične (35 do 45 dinara), dok pogačica sa čvarcima košta oko 70 dinara. Pletenica štap staje 70 dinara, kukuruzna štanglica sa sirom 40, integralno pecivo sa sirom i zeljem 55, a domaća proja oko 40. Veoma popularna rol-viršla u gotovo svim novosadskim pekarama košta 80 dinara, a isti iznos je potrebno izdvojiti i za pecivo s belim mesom, za pica-kiflu i pancerotu. Kroasani i peciva sa šunkom i sirom koštaju od 70 do 90 dinara, a đevreci sa slaninom od 65 do 80.

Ljubitelji bureka često naglašavaju da su razlike u cenama i te kako primetne te da nekada burek sa sirom plate 100 dinara, a nekada 140. Ipak, u pekarama koje smo mi posetili, velikih razlika u cenama nema te je za burek s krompirom potrebno izdvojiti 100 dinara, za onaj sa sirom 120, burek s mesom 140, a za pica-burek 160. Za svežu sarajevsku pitu s mesom, sirom, zeljem, krompirom ili pečurkama je potrebno izdvojiti od 120 do 130 dinara, a isti iznos novca potrebno je izdvojiti i za kukuruznu pitu s krompirom ili sirom. Potkovica s jabukom ili krompirom staje 100 dinara, a sa sirom ili zeljem je malo skuplja – 120-130.

Glavni proizvod svake pekare je hleb, čija ponuda i raznolikost je takođe postala velika. Tako je za beskvasni hleb i hleb bez aditiva potrebno izdvojiti 55 dinara, dok običan beli staje oko 50 dinara. Integralni baget košta 55 dinara, a paorski 60, a ljubitelji paorskog hleba izdvojiće i 100 dinara.

Oni koji žele da se zaslade rolnicom s makom, višnjom ili jabukom u pekarama moraju da izdvoje od 50 do 80 dinara, dok kroasan s kremom staje oko 70. Osim u pekarama, Novosađani peciva kupuju i u supermarketima, koji verno neguju odeljak posvećen takvim proizvodima, a koji takođe u svojoj ponudi imaju hleb, lepinje, pogačice, burek, pite, integralno pecivo, ali i slatke kroasane i krofne, koje su ponekad i na akcijama te koštaju manje nego inače. 

K. Ivković Ivandekić

Anketa: Kakva peciva kupujete u pekarama?

Ljubica Dautović, dizajnerka:

– Uglavnom jedem peciva od crnog brašna, a izbegavam hleb. Trudim se da jedem zdravije pa i ne volim mnogo da jedem u pekarama. Što se tiče cena peciva, za jeftin doručak – dobro je. Ipak, primetan je i rast.

Najviše volim da jedem u pekari „Perec” zato što znam da tamo koriste posebno brašno i da testo nije vazdušasto, ne jedem kroasane i tome slično. U toj pekari ima i salata koje stvarno volim i redovno uzimam.

Mitar Mitrović, učenik:

– Najčešće kupujem burek, i to s mesom ili pica-burek. S obzirom na to da sam bio u više pekara, razlika u kvalitetu je primetna, a u cenama i nije toliko, svakako je sve skupo. Svaka pekara je dobra, a ponekad se malo i razočaram kad kupim burek u kojem nema dovoljno mesa. Kupujem tamo gde mi u tom trenutku najviše odgovara. Ipak, najbolji burek jedem u pekari prekoputa moje Elektrotehničke škole.

Božica Babić, penzionerka:

– Ponekad uzimam hleb, ali retko jer ga sama mesim. Uglavnom kupujem crni hleb jer imam problem s masnoćom pa je to najbolji izbor. Kada je u pitanju kvalitet, često se može čuti da je crni hleb u pekarama dobar i zdrav, ali mislim da to nije onako kako je nekada bilo, no moramo da se pomirimo s tim kako jeste. A cene... ja sam uvek bila takva da se priklonim svemu tako da tako je – kako je, svakako ne kupujem često.

Marko Mitrović, student:

– Jedem šta stignem, a i gde stignem, a najčešće uzimam rol-viršla pecivo. Kvalitet peciva se zaista razlikuje od pekare do pekare, a cene su uglavnom ostale iste, ili se meni tako barem čini. Osim rol-viršle, u pekarama kupujem i pogačice, hamburgere, sve zavisi od toga šta mi se jede u tom trenutku. Za sada nemam omiljenu pekaru u gradu, ali verujem da ću je imati u narednim godinama.

K. Ivković Ivandekić

Foto: S. Šušnjević

Piše:
Pošaljite komentar