Ponovo aktuelni čuvari kontejnera
Gradska “Čistoća” raspisala je tender za čuvanje komunalne opreme na mestima odlaganja otpada, odnosno kako ih Novosađani često nazivaju čuvare kontejnera, a procenjena vrednost javne nabavke je deset miliona dinara bez PDV-a.
Kada su pre dve godine, prvi put angažovani čuvari, to je izazvalo podeljena mišljenja, a posao je tada poveren firmama “Ipon Security” i “G4S Secure Solutions”. Osim za čuvanje komunalne opreme “Čistoća” je raspisala i tender za kupovinu mini-utovarivača, odnosno kombinovane radne mašine s priključcima, a procenjena vrednost te nabavke je osam miliona dinara.
“Čistoća” je nedavno zaključila i ugovor za kupovinu 70 novih podzemnih kontejnera, za koje će izdvojiti blizu 48 miliona dinara s PDV-om. Kao i ranijih godina ugovor je zaključen s beogradskom firmom „Eko-signal”, koja će ovog puta nabaviti i ugraditi dve vrste kontejnera, koja će obezbediti i rezervne delove za podzemne kontejnere, koji će “Čistoću” koštati oko 16 miliona dinara.
Planirana jei kupovina nadzemnih kontejnera, u vrednosti od oko 15 miliona dinara. Planom javnih nabavki za 2019. godinu predviđeno je da “Čistoća” sama finansira kupovinu vozila za kontrolu rada zimske službe (tri miliona dinara), teretnih - lakih dostavnih vozila (4,99 miliona dinara), dva kamiona za pražnjenje korpi za otpatke (12 miliona dinara), kamiona za nošenje abrol kontejnera (20 miliona dinara), autosmećara (45 miliona dinara), multifunkcionalnog vozila (15 miliona) i viljuškara (4,9 miliona).
Pored troškova za nabavku nove opreme i mehanizacije, JKP “Čistoća” će izdvojiti i milion i po dinara za savetovanje u upravljanju i poslovanju, kao i ukupno 4,9 miliona za deset različitih stručnih usavršavanja zaposlenih, a 20 miliona dinara za fizičko i tehničko obezbeđenje imovine i objekata. Blizu 300 miliona dinara iz buyeta Grada Novog Sada planirano je za realizaciju Programa investicionih aktivnosti i usluga JKP “Čistoća”. Oko 91,4 miliona dinara predviđeno je za kapitalne subvencije, odnosno 50 miliona za kupovinu dva kamiona za pražnjenje podzemnih kontejnera, dok je ostatak novca namenjen za projekat izgradnje reciklažnog dvorišta, te za sanaciju, zatvaranje i rekultivaciju smetlišta u Novom Sadu.
Bez obzira na to što će Grad “Čistoći” za usluge iz delatnosti, odnosno održavanje higijene i sl. platiti 206,6 miliona dinara, interesantno je da se u Planu javnih nabavki spominje trošak od 60 miliona dinara za čišćenje, sakupljanje i selektovanje otpada. To nije prvi put da “Čistoća” angažuje neku firmu za čišćenje javnih površina.
J. Vukašinović