Položen kamen temeljac za izgradnju nove zgrade Instituta Biosens
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević zajedno je sa predsednicom Vlade Republike Srbije Anom Brnabić prisustvovao polaganju kamena temeljca za izgradnju nove zgrade Instituta BioSens, u okviru kompleksa Univerziteta u Novom Sadu.
Oni su prvo obišli Istraživačko – razvojni institut za informacione tehologije biosistema koji se nalazi u okviru kampusa Univerziteta u Novom Sadu, a obilasku su prisustvovali i zamenica šefa delegacije Evropske unije u Srbiji Mateja Norčič Štamcar, direktor Instituta BioSens Vladimir Crnojević, šef EIB za Zapadni Balkan Alesandro Bragonzi, prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar prosvete nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić, kao i delegacije mnogobrojnih ambasada u Republici Srbiji.
- Ovaj deo grada kod Univerzitetskog kampusa se menja, a decenijama niko nije obraćao pažnju na ovu lokaciju, kao ni na parcelu gde se danas nalazi Naučno-tehnološki park. Ovde će nići novi institut, sa mnogo novih radnih mesta. To sve garantuje sigurnu budućnost grada i naše države, uz veliku podršku Evropske unije. Siguran sam da će BioSens institut imati najbolje uslove za rad i da će najuspešniji mladi naučnici raditi ovde i učiniti sve da imamo bolje prinose, unapređivanjem zaštite životne sredine, što je uslov napretka bilo koje države. Grad će investirati 60 miliona u infrastrukturu, pešačke staze, parking mesta, a Ulica dr Zorana Đinđića će biti produžena za oko 150 metara. Ovo je nova snaga naše države i Novog Sada. Hvala predsednici Vlade Ani Brnabić na podršci u svim razvojnim projektima u našem gradu, a s tim u vezi, uskoro nas očekuje druga faza izgradnje Naučno-tehnološkog parka. Takva, nova, lepša realnost Srbije, čuva našu decu da ostanu ovde - rekao je Miloš Vučević.
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić istakla je da joj je veliko zadovoljstvo što simboličnim postavljanjem kamena temeljca za BioSens institut, oni prestaju da budu podstanari i da pozajmljuju prostorije u Rektoratu.
- Toliko truda, rada i borbe za ovaj dan. Danas mi ne postavljamo kamen-temeljac za jednu zgradu, već za nešto mnogo važnije od toga - za dalji naučni napedak Srbije i dalje njeno pozicioniranje na inovacionoj mapi sveta, za dalje širenje slike Srbije kao zemlje koja može da ponudi pamet, inovaciju i rad, a ne zemlje jeftine radne snage. Hvala EIB-u i EU koji su prepoznali značaj ovog projekta, a on je veoma važan jer može da nas povuče ka još dinamičnijem napretku ka Evropskoj uniji – rekla je Ana Brnabić koja je tom prilikom od direktora Instituta BioSens Vladimira Crnojevića dobila priznanje „Zaslužni član Instituta“.
Nova zgrada Instituta nalaziće se na parceli površine 1.400 m2, između Đačkog igrališta, staklenika Prirodno-matematičkog fakulteta i Sunčanog keja, a biće jedinstvena u zemlji, jer će zahvaljujući posebnim antivibracionim karakteristikama objekta omogućiti korišćenje najsavremenije naučne opreme neophodne za razvoj mikro i nano elektronike, senzora i drugih uređaja. Šef Evropske investicione banke za Zapadni Balkan Alesandro Bragonzi je naglasio da EIB želi da pomogne svima na evropskom putu na procesu modernizacije, dok je zamenica šefa delegacije Evropske unije u Srbiji Mateja Norčič Štamcar naglasila da uticaj ovog Instituta prevazilazi granice Srbije, jer će uticati na region i celu Evropu u oblasti održive poljoprivrede, što je dokaz da EU računa na Srbiju.
Polaganjem kamena temeljca zvanično su danas počeli radovi na izgradnji nove zgrade instituta Biosens u Novom Sadu, a prvi potpredsednik Vlade i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić, ocenio je da izgradnja jednog takvog objekta predstavlja veliki dan za nauku u Srbiji, ali i čitavom regionu.
"Činjenica da je ovo pojedinačno najviše finasisirani projekat od strane EU, ukupan nivo je oko 28 miliona evra, uz polovinu koji je jedan grant, upravo govorio o atraktivnosti Srbije, ne samo kao investicione destincaije, nego destinacije gde se razvija nauka", naveo je Ružić po postavljanju kamena temeljca.
Istakao je da će na tom institutu biti otvoreno novih 150 radnih mesta za najbolje mlade stručnjake koji će raditi na evropskom institut izvrsnosti "Biosens" u Novom Sadu.
On se nada da će taj naučno-istrraživački institut biti atraktivan za privlačenje i stranih mladih istraživača, te da će se takav naučni potencijal i sinergija znanja uticati i na unapređenje nauke i istrazuzivanja, ali i čitavog poslovnog ambijenta u Srbiji.
Direktor Instituta "Biosens" Vladimir Crnojević kaže da je ideja o pokretanju takvog instituta stara 15 punih godina, koliko je prošlo kada je grupa istraživača shvatila važnost spajanja informacionih tehnologija i poljoprivrede.
"Pre tačno šest godina institut je osnovan, kada je postalo jasno da to nije samo jedan projekat. Danas imamo 120 naučnika, cilj je da pređemo preko 200. Trenutno zapošljavamo 50 doktora nauka u institutu i imamo blizu 100 istraživačkih projekata iz raznih oblasti, među kojima su najbitniji oni koji se tiču saradnje sa industrijom", naveo je Crnojević.
Dodao je da sa novom zgradom "Biosens" dobija svoj novi dom koji bi trebao biti završen do 2023. godine.
Šef Evropske investicione banke (EIB) za Zapadni Balkan Alesandro Bragonzi, podsetio je da je EIB izdvojila 11,2 miliona evra za realizaciju ovog projekta, koji će, kako je naveo, ponuditi napredne tehnologije i multidisciplinarna rešenja koja će doprineti privredi, ali i pojedincima.
"EU je obezbedila grantove u okviru programa Horizont 2020, a Srbija će napedovati u oblastima održive poljoprivrede i bezbednosti hrane. Mi ulažemo u naučne objekte i institucije, te naučno tehnološke parkove. Ova inovativna čvorišta predstavljaju mostove između nauke i industrije", naveo je Bragonzi.
Poručio je da su inovativna čvorišta dom za mnoga mlada preduzeća i startape koja izmišljaju nova, napredna tehnološka rešenja.
Zamenica Šefa delegacije Evropske unije u Srbiji Mateja Norčič Štancar istakla je da je "Biosens" poseban jer obuhvata mnogo tema evrointegracijskog procesa Srbije i jer je simbol modernizacije Srbije i sektora u kojima sarađuju EU i ta zemlja.
"Ovo za nas znači modernizaciju, digitalizaciju i poljoprivredu koja ide u saglasnosti sa životnom sredinom, most između akademskog sveta i privrede. EU je prisutna u svim tim oblastima u Srbiji i podržava ih. Uticaj ovog programa prevazilazi granice Serbije, utičce na region i celu Evripu u oblasti održive poljjoprivrede, što je dokaz da EU računa na Srbiju", navela je zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji.
Evropska investiciona banka dala je saglasnost za početak izgradnje nove zgrade Instituta "Biosens" u Novom Sadu 28. januara ove godine, a sam "Biosens" je jedna od najznačajnijih naučno-tehnoloških ustanova u Srbiji, koja je referentna i u evropskim okvirima.
Kako je poručeno, biće to mesto razvoja novih tehnologija, posebno u poljoprivredi.
Kako je ranije najavljivano, nova zgrada ovog instituta biće jedinstvena u zemlji, jer će zahvaljujući posebnim antivibracionim karakteristikama objekta, omogućiti korišćenje najsavremenije naučne opreme neophodne za razvoj mikro i nano elektronike, senzora i drugih uređaja. Na ovaj način srpski poljoprivrednici na raspolaganju će imati moćno oruđe u svom radu, a uz to i zdravije i veće prinose, budući da će nova zgrada olakšati posao zaposlenim naučnicima.
Nova zgrada prostiraće se na nešto manje od 7.000 kvadratnih metara, a zbog atraktivnosti projekata na kojima je uključen, poručeno je da bi upravo "Biosens" - evropski institut izvrsnosti, mogao i da privuče veliki broj mladih stručnjaka koji su ranije napustili Srbiju, ali i one iz čitave Evrope.