Polovni udžbenici spas mnogim roditeljima
Iako se školske klupe još uvek nisu ohladile mnogi roditelji školaraca već misle na knjige za
narednu školsku godinu. Budući da se radi o značajnom izdatku, rešenje za mnoge su prodavnice polovnih udžbenika, gde se oni mogu i prodati i kupiti, a gde se često za mnogostruko niži iznos može kompletirati set udžbenika i radnih svezaka za celu godinu.
– Nabavka udžbenika za osnovce krenula je čim su završili školsku godinu – kaže Ksenija Guljaš koja radi u jednoj od prodavnica za prodaju i otkup polovnih udžbenika. – Ipak, ređe nam dolaze školarci sami, ulavnom su to roditelji sa spiskovima potrebnih naslova jer je njima više u interesu da prođu jeftinije.
Interesovanje za udžbenike se tek očekuje, kako se septembar bude bližio te prodavačica iz jedne od sličnih prodavnica u gradu s kojom smo razgovarali kaže da je kod njih za sad samo krenulo raspitivanje o cenama, dok se gužve tek očekuju. Iako imaju knjige za sve razrede, ona kaže da su problem ona izdanja koja su nova i izuzetno tražena, a do kojih se teško dolazi. Kako dodaje, mnogi školarci su dolazili da prodaju svoje stare udžbenike, međutim, većina ih čuva za prijemni ispit pa sve to zajedno otežava posao.
U prodavnici u kojoj radi Ksenija Guljaš, jedan udžbenik za osnovnu školu, kako ona kaže, može se kupiti po 250 dinara, a radna sveska košta 200. Sličan cenovnik ima još jedna slična radnja koju smo posetili, gde jedan udžbenik za osnovce košta od 200 do 300 ili 400 dinara, dok su cene za srednju školu od 200 dinara po naslovu, do 500 za neka novija izdanja.
S druge strane, Ksenija Guljaš kaže da su cene za srednjoškolske udžbenike različite za svako izdanje jer su različite i potrebe srednjoškolaca. Ipak, bez obzira na sitne razlike, prodavačice u obe radnje se slažu u tome da je ušteda na polovnim knjigama nesumnjiva. Po cenama koje stoje na sajtu Zavoda za udžbenike, bukvar je, na primer, 696,30 dinara, čitanka za peti razred 838,20 dinara, a radna sveska uz to 651,20, dok je istorija za osmi razred 937,20 dinara. Ksenija Guljaš iz sopstvenog iskustva procenjuje da razlika iznosi čak više od 11.000 dinara, s obzirom na to da za komplet novih knjiga, kako navodi, treba izdvojiti i do 15.000 dinara, a za korišćene oko 4.000. Ipak, ona naglašava da se u njenoj prodavnici knjige prodaju na komad, a ne u kompletu.
D. Ristić