POKRETNO DRVEĆE IZ HOLANDIJE Evo šta se sprema za Novi Sad (VIDEO)
Grad Novi Sad odlučio je da ovog leta sugrađane obraduje neobičnim projektom "Pokretne šume", koju je osmislio i u gradu Leuvardenu prvi put postavio holandski pejzažni arhitekta Bruno Doedens, saopšteno je danas iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine Novog Sada.
Projekat "Pokretne šume" prvi put je sproveden 2022. godine u holandskom gradu Leuvardenu, Evropskoj prestonici kulture 2018. godine, a vodeći se studijom koja je sprovedena u gotovo 300 evropskih gradova, i koja je pokazala da urbano drveće može da spusti temperaturu površine zemlje i do 12 stepeni tokom leta.
"Ako drveće može da šeta, zamisli šta sve možeš ti" - slogan je kojim Gradska uprava za zaštitu životne sredine Novog Sada najavljuje projekat "šetajuće" šume, čiji su partneri holandski autori i vizionari.
"Grad Novi Sad je poneo titulu Evropska prestonica kulture 2022. godine i samim tim ušao u porodicu gradova koji su nosioci titule, a saradnja između gradova koji nose ovu prestižnu titulu je uobičajena. Grad Novi Sad je sa četiri partnera učestvovao na projektu CULTUR UP na kojem je jedan od partnera bio i Grad Leuvarden, i prilikom posete ovom holandskom gradiću upoznali smo se sa legatskim projektom Walking Forest i odlučili da ga kao primer dobre prakse dovedemo i u Novi Sad", rekla je članica Gradskog veća za imovinu i imovinsko-pravne poslove, zaštitu životne sredine, održivi razvoj i energetsku efikasnost, Mira Radenović.
Ističe da benefiti koji se stvaruju realizacijom ovog projekta su višestruki, i dodaje da, imajući u vidu manjak zelenila u intenzivno urbanizovanim delovima grada, na ovaj način se stvaraju prostori za prijatan boravak građana, jer gde je zelenilo, tu je i niža temperatura vazduha.
U pokretnoj šumi će se, kako je objasnila, takođe realizovati različiti programi i događaji koji će na očigledan i neposredan način podizati svest građana o značaju životne sredine i ličnom doprinosu svakoga pojedinca na njenom očuvanju i unapređenju.
Prvi korak u realizaciji ovog projekta bio je dogovor učesnika u njegovoj realizaciji Gradske uprave za kulturu, Gradske uprave za zaštitu životne sredine i JKP "Gradsko zelenilo".
"Napravili smo koncept za realizaciju projekta koji podrazumeva nabavku sadnica, izradu idejnog rešenja za njihovo postavljanje, definisanje lokacija, kao i planiranje događaja u pokretnoj šumi. Zatim će biti formirane urbane šume od sadnica zasađenih u žardinjere koje će "šetati" po unapred odabranim lokacijama intenzivno urbanizovanih delova grada. Nakon "šetnje" projekat se završava sadnjom na odgovarajućim lokacijama. Novosađani će već ovog leta uživati u pokretnoj šumi", najavila je Radenović.
Šetajuću šumu činiti 24 raličite vrste drveća, a kako je Radenovićeva objasnila, biće 143 sadnice i u žardinjerama sa točkovima nalaziće se po jedna sadnica i deset žbunastih biljaka koje će biti raspoređene po tačno utvrđenom rasporedu kako bi se dočarao izgled šume.
"Tu spadaju visoki lišćari, lišćarske sadnice specifičnog izgleda, kao i listopadnog zimzelenog šiblja. "Šetajuća šuma" će u narednom periodu "prošetati" kroz nekoliko lokacija, a zatim će drveće biti zasađeno na odabranim lokacijama u Novom Sadu" navodi ona.
Pokretnu šumu činiće, kako kaže Radenovićeva, sadni materijal najvišeg standarda, odnosno, organic-eco-bio prve klase, sadni materijal biće ekskluzivnog tipa, odličnog kvaliteta i dugotrajnosti, nabavljen od sertifikovanog odgajivača, a sadnice će biti uvezene iz Italije, zato što u Srbiji i zemljama regiona na tržištu ne postoji ovakav sadni materijal.
"Grad će biti bogatiji za 143 sadnice po završetku projekta, a imajući u vidu da se planski radi na očuvanju i unapređenju zelenila, sadnice "šetajuće" šume će biti raspoređene na odgovarajuće lokacije u gradu, u zavisnosti od vrste i potrebe za ozelenjavanjem" naglasila je ona.
Iz Gradske uprave je najavljeno da će biti organizovani i različiti projekti, koncerti klasične i džez muzike, kao i participativni i edukativni programi kojima će se podizati svest građana o značaju zdrave životne sredine i ličnom doprinosu svakog pojedinca.
Radenovićeva je istakla da Novom Sadu ne manjka zelenih ideja, te da su u toku projekti izgradnje Regionalnog centra za upravljanje otpadom i postrojenja za reciklažu građevinskog otpada, a uskoro se očekuje svečano otvaranje reciklažnog dvorišta, kao i brojne akcije ozelenjavanja grada koje uz "šetajuću" šumu podrazumevaju i sadnju i uređenje novih parkova u gradu.