Počelo „28. Novosadsko proleće“
Manifestacija „Novosadsko proleće” počela je u SPC “Vojvodina”, a trajaće do 24 marta.
Svečano otvaranje uveličali su polaznici Škole tambure „Sava Vukosavljev”, a prisustvovali su i pomoćnik gradonačelnika Novog Sada Aleksandar Petrović i predsednik Pokreta gorana Novog Sada Petar Viđikant. Pokret gorana Novog Sada se opredelio da ovogodišnja tema bude „Priroda na recept” da bi što više sugrađana motivisao da slobodno vreme iskoriste za boravak u prirodi.
Ove godine pozivu se odazvalo se oko 230 izlagača, a posetioci imaju priliku da pazare cveće, sadnice ukrasnog žbunja, voćaka, i drveća, egzotično bilje, domaću zimnicu, slatkiše, sireve, ali i da se upoznaju sa starim i umetničkim zanatima.
Pomoćnik gradonačelnika Novog Sada Aleksandar Petrović rekao je da je veliki uspeh što se ova manifestacija održava već 28. put.
„Od tridesetogodišnjeg jubileja dele nas samo dve godine. Pokretu gorana Novog Sada mogu samo da čestitam jer se približavaju retkom jubileju što govori o kvalitetu ove manifestacije“, rekao je Petrović, i pozvao Novosađane da, uprkos lošem vremenu, ipak izdvoje vreme i posete „Novosadsko proleće”.
Predsednik Pokreta gorana Novog Sada Petar Viđikant rekao je da je zanimljivo da se tokom „Novosadskog proleća” obeležavaju i drugi važni datumi.
„Ovih dana se obeležava Međunarodni dan voda, Međunarodni dan šuma i Međunarodni dan meteorologije“, objasnio je Viđikant.
„To su sve značajni datumi koji su vredni pomena jer utiču na svakodnevni život građana, a spletom okolnosti poklapaju se s našom izložbom.“
Uprkos snegu koji nas je sredinom marta iznenadio, prvi sprat Spensa je prekriven šarenim cvećem svih vrsta i veličina i pogodnih za svačiji ukus i džep.
Među baštovanima popularne muškatle koštaju od 120 do 500 dinara, karanfil 150, sadnica jorgovana 1.100, maline 350, dok orhideje spadaju među najskuplje i za njih je potrebno izdvojiti 1.000 dinara. Osim toga, strastveni baštovani mogu nabaviti supstrate, tečno đubrivo za cveće, citruse i povrće, kao egzotičnu sadnicu kumkvata.
Gužvu smo zatekli ispred rasadnika „Ševar” iz Petrovaradina koji je poznat po odličnim sortama sadnica voća i ruža. U ponudi imaju krušku lubeničarku, jabuku greni smit, šljivu čačansku lepoticu, ali i leskovačku dunju. A kako kažu iz tog rasadnika, Novosađanke se najviše interesuju za patuljaste, mnogocvetne ruže i čajevke, koje kod njih staju 150 dinara.
Zamena starog papira za sadnicu
Akcija zamene starog papira za sadnice cveća ili drveća „Zamenite stari papir za sadnicu” održaće se i ove godine tokom „Novosadskog proleća”. Udruženje „Inženjeri zaštite životne sredine” darivaće sadnicu cveća svakom ko donese deset kilograma papira, a za one koji donesu 60, pripremljene su sadnice drveća. Sugrađani stari papir mogu doneti od 8 do 20 časova od utorka do petka, dokće u subotu to moći da učine do 12 časova.
Veliki broj izlagača ove godine ima u ponudi kaktuse, čija cena se kreće od 100 do 300 dinara.
Kristina Filep, čiji štand je pun najraznovrsnijih kaktusa jedinstvenog izgleda, kaže da se sugrađani sve češće raspituju o pravilnom uzgoju kaktusa.
„Prvo što napomenem je da kaktus nije sobna biljka“, objasila je Kristina.
„Mnogi se raspituju jer ne znaju kako se pravilno uzgaja. Kaktusi ne podnose mraz pa ih tokom zime treba skloniti u hladnu, slabo osvetljenu prostoriju i, naravno, što manje zalivati.“
Na štandu Jovane Radenković izložene su isključivo lukovice, čija cena se kreće od 25 dinara komad pa naviše.
„Nakon hladnog talasa koji nas je sve iznenadio, biće idealno vreme za sadnju lukovica“, kaže Jovana.
„Najčešće se kupuju ljiljani, gladiole i irisi, a pošto lukovice nisu skupe, prodaja nam uvek ide odlično.“
Manifestacija „Novosadsko proleće” trajaće do 24. marta, a posetioci svakog radnog dana od 8 do 20 i u subotu do 17 časova mogu obići izložbe cveća, sadnica i opreme za hortikulturu, izložbu meda i zdravstveno bezbednosne hrane, izložbu starih i umetničkih zanata, ali i da prisustvuju radionicama za decu, tribinama i prezentacijama.
S. Kovač