Počele pripreme za obeležavanje 230 godina Karlovačke bogoslovije
Konstituisanjem Naučnog odbora za izradu mnografije i održavanje naučnog skupa o Karlovačkoj bogosloviji, prekjuče su s blagoslovom episkopa sremskog Vasilija zvanično počele pripreme u toj bogoslovskoj školi za obeležavanje velikog jubileja - 230 godina od osnivanja.
Na čelu Naučnog odbora, koji treba do februara 2024. godine da realizuje zacrtane planove kako bi se na dostojanstven način obeležila značajna godišnjica, je vladika Vasilije, od koga je i potekla inicijativa za taj poduhvat.
Članovi Odbora su: predsednik Matice srpske Dragan Stanić, koji je i potpredesnik Odbora, upravnik Biblioteke Matice srpske Selimir Radulović, nekadašnji rektori bogoslovije Marko Španović, Dušan Petrović i Jovan Petković, sadašnji v. d. rektora Jovan Milanović, profesori Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta (PBF) u Foči dr Darko Đogo i dr Nenad Tupeša, a sa beogradskog PBF-a dr Srboljub Ubiparipović i dr Vladislav Puzović, prof. dr Vladan
Gavrilović sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, upravnik Arhiva SANU u Sremskim Karlovcima dr Žarko Dimić, upravnica Galerija Matice srpske dr Tijana Palkovljević Bugarski, profesor Muzičke akademije u Istočnom Sarajevu dr Predrag Đoković, te profesori Karlovačke bogoslovije Stanko Laketić, Nenad Stojanović i Bojan Grujičić. Pridruženi članovi odbora su muzejski savetnik dr Gordana Petković, istoričar Darko Paripović, profesor Karlovačke bogoslovije mr Ljubomir Lukić, publicista Srđan Ercegan, apsolventi PBF u Beogradu Luka Stanojević i Srđan Jurišić, te novinar Zorica Milosavljević.
Uz opštu konstataciju da je Karlovačka bogoslovija, osnovana 1794. godine, ustanova koja je na polju crkvene prosvete odigrala izuzetno značajnu ulogu, iznedrila hiljade sveštenika i ispovednika vere i zaslužuje da se o njenom delovanju ostavi trag u istoriji, na konstitutivnom skupu su formirane i radne grupe sa jasno definisanim pravcima delovanja, kao i okvirni plan aktivnosti.
Po tom planu, štampanje monografije, za koju je rečeno da treba da se bazira na do sada obrađenoj i publikovanoj građi, ali i rezultatima naučno-istraživačkog rada koji treba tek da usledi i posebno osvetli period novije istorije škole, očekuje se u oktobru sledeće godine. Naučni skup je planiran od 12. do 14. februara 2024. godine, kada će biti kulminacija proslave jubileja.
Radna grupa za promociju i prateće aktivnosti ima zadatak da javnosti predoči ne samo informacije o naučnom skupu i monogafiji, nego i dosadašnje osvedočene vrednosti i tekovine Karlovačke bogoslovije i otkriva nove i promoviše ih, koristeći različita sredstva i načine za to.
Z. Ml.