Perković: Angažovanje čuvara u skladu sa zakonom
Obelodanjivanje namere poslovodstva JKP „Vodovod i kanalizacija” da angažuje profesionalne čuvare objekata vodovodnog sistema, u delu javnosti izazvao je nezadovoljstvo.
Ogorečni su se zapitali zbog čega je potrebno da grad, posle „čuvara kontejnera”, dobije i čuvare vodovoda, uz neizbežnu dilemu u vezi s tim koje će JKP izmisliti nove profesionalne čuvare.
Boljeg sagovornika da obrazloži sve nedoumice i otkloni nejasnoće kada je potez JKP „Vodovod i kanalizacija” u pitanju od direktora tog preduzeća Gvozdena Perkovića nema.
„Odluka o raspisivanju tog konkursa usledila je kao odgovor na zakonsku obavezu kojom se uređuje obavezno obezbeđenje i zaštita određenih objekata“, kaže Perković.
Dodaje da su obavezno obezbeđeni objekti su objekti od strateškog značaja za Republiku Srbiju i njene građane, kao i objekti od posebnog značaja, čijim oštećenjem ili uništenjem bi mogle nastupiti teže posledice po život i zdravlje ljudi ili koji su od interesa za odbranu zemlje.
Prema rečima Gvozdena Perkovića nema dileme u vezi s analizom onoga što do sada nije bilo dobro u dosadašnjem obezbeđenju objekata, a očekuje se da bude poboljšano angažovanjem novog ljudstva.
„Nismo imali dovoljno izvršilaca, a i oni koji su obavljali te poslev nisu bili odgovarajućeg profila koji zahteva aktuelni zakon“, kaže Perković.
„Pod obavezno obezbeđenim objektima smatra se i prostor na kojem su ti objekti i čini njihov sastavni deo, kao i prateći objekti koji su u funkciji tih objekata. Moja je obaveza da preduzeće kojim upravljam ispoštuje zakonske odredbe i odgovori svakodnevnim bezbednosnim izazovima i potrebi da se na te izazove odgovori kvalitetnom uslugom koja nije mogla da se obezbedi iz sopstvenih resursa“, veli Perković.
Naš sagovornik kaže da je više od 150 objekata vodovodnog i kanalizacionog sistema pod nadležnošću preduzeća.
„Objekte vodovodnog sistema čine izvorišta, magacini i poslovne zgrade. Delove VIK sistema, osim pobrojanih, čine i rezervoari, pumpne stanice, crpne stanice, stanice za dohlorisanje vode, postrojenja za preradu voda i drugi prateći objekti“, ističe Perković.
Što se profila angažovanih lica tiče, radi se o tome da je to propisano Zakonom o privatnom obezbeđenju.
„S druge strane, kao što se nije uvećao broj zaposlenih u preduzeću nakon što je novi menayment preuzeo rukovođenje njime, nego se smanjio u odnosu na prethodni period, tako sad odgovorno kažem da se broj zaposlenih prelaskom na tu zakonski propisanu formu neće uvećati i napominjem da i svota koju je preduzeće do sada izdvajalo za tu namenu ni sada neće biti veća“, napominje direktor ovog preduzeća.
U JKP “Vodovod i kanalizacija” isto postupaju i kada se povede reč u vezi s ugroženošću postojećih objekata?
„Naši objekti iziskuju određeni i svim normama propisani nivo zaštite i obezbeđivanja, kojih se naše preduzeće godinama pridržava. Na isti način postupa i aktuelni menayment, a sve to u skladu sa zakonom i normama u vezi s obezbeđivanjem takve vrste objekata“, veli Perković.
Interesantno je da je deo javnosti već okvalifikovao taj potez kao „samo dobru priliku da se za nove kadrove partije na vlasti obezbede radna mesta”.
„Ja se ne bih bavio takvim kvalifikacijama, ali je jasno da svako ko se uputi u problematiku i ko nije tendeciozan, odmah može videti da je to naša zakonska obaveza. Mi moramo, radi usklađivanja sa zakonom, da pređemo na novi model obezbeđenja i zaštite objekata“, zaključio je Perković.
Sava Savić