Pansioni i hoteli za pse popunjeni: Neke kuce provedu jednu noć, neke i više godina
Pansioni i hoteli za čuvanje pasa u Novom Sadu postoje godinama i nude različite mogućnosti, od jednodnevnog do višegodišnjeg boravka ljubimca u posebnim prostorijama napravljenim specijalno za njih.
Vlasnici pasa ih na takva mesta ostavljaju, kako zbog odlaska na godišnji odmor, poslovnih obaveza, dok neki nemaju mogućnosti da se brinu o njima, pa su tu stručnjaci koji vode računa o životinjama i po nekoliko godina.
Vreme godišnjih odmora je uveliko u toku, a samim tim su i pozivi u hotelima za pse, gde se traži mesto više, sve češći.
- Devojka je neposredno pre korone otišla iz Srbije i ostavila je psa kod nas. Otišla je kod momka i plan je bio da bude odsutna mesec dana. Mi o njenom psu brinemo više od godinu dana. Imamo još jednog psa koji je kod nas tri godine. Njegovi vlasnici su ga zbog privatnih obaveza ostavili kod nas, posete ga s vremena na vreme, prošetaju i slično. Ima i pasa koje ljudi pronađu negde, pa nakon nekog vremena dovedu kod nas, da ga mi malo pričuvamo. Zatim, jedna gospođa se razbolela, prodala kuću i nije bilo mogućnosti da se neko brine o psu, pa su ga smestili kod nas - kaže Dejan Stanisavljević iz Pansiona i hotela za pse „Pegoni”.
Pored pansiona imaju i hotel za pse malih rasa koji su naviknuti na kućne uslove. Zbog velikog interesovanja napravljen je ambijent u kom zimi psu neće biti hladno, a leti nema vrućine. Dobijaju hrane koliko vlasnici kažu da treba, a ponekad se desi da ljubimac zbog stresa neće da jede ono što mu se nudi, pa se traži rešenje, naravno sve u dogovoru s vlasnicima. Iako se čini da je ovaj posao isuviše jednostavan, da je pse čuvati izuzetno lako, oni koji to rade tvrde drugačije.
- Kada pas dođe, potrebno je malo vremena da se upoznamo s njim, nije svaki istog karaktera. Ipak je potrebno da prođe neko vreme da bi vas pas prihvatio, zavoleo. On mora biti zdrav i mora se voditi računa da tokom boravka tako i ostane. Vlasnici su veoma vezani za svoje ljubimce i na neki način ih gledaju kao svoju decu - kaže naš sagovornik.
U sklopu veterinarske ambulante „Darvin” nalazi se još jedan pansion za pse i ovde kažu da slobodnog mesta više nema do kraja avgusta. Vlasnici koji odlaze na godišnji odmor već su rezervisali svoje mesto.
- Pansion je klimatizovan. Vlasnici donose svoju hranu. U okviru pasniona se nalazi prijemna ambulanta gde se obavljaju pregledi i prijem pasa - kaže Sandra Pantić iz Pansiona „Darvin”.
I ovde je bilo slučajeva da nekoliko meseci ljubimac boravi kod njih, ali zbog toga što su vlasnici gradili kuću.
Kao i svi, tako i ovaj pansion poseduje dvorišni deo koji služi za igru druženje i istrčavanje pasa.
U svim pansionima koje smo kontaktirali neophodno je da kuce budu tretirane protiv spoljašnjih i unutrašnjih parazita, kao i vakcinisane potiv zaraznih bolesti i besnila.
Ono što je krucijalno u čitavoj priči je da ovu vrstu posla nikako ne mogu raditi oni koji ne vole životinje. Pored hranjenja, oni vole i da se igraju i druže. Zaposleni koji provode vreme sa njima u pansionu, dugi niz godina rade sa psima i vrlo dobro poznaju njihove karaktere potrebe, kažu da je ipak i taj „nevidljivi” začin, zvani ljubav, krucijalan da bi posao bio potpun i bez greške.
Čuvanje pasa košta od 800 do 1.000 dinara koliko je potrebnno za dnevni boravak do 12.000 za mesečni.
S. Aničić Ilić