Otvoren 34. „Tesla fest”: Energija inovatora i mladih naučnika
Međunarodni festival inovacija, znanja i stvaralaštva „Tesla fest”, 34. po redu, otvoren je juče na prvom spratu Spensa i održava se do 15. oktobra.
Manifestacija po broju učesnika i njihovih pronalazaka ne zaostaje za dosadašnjim, međutim, u skladu s okolnostima i propisanim ograničenjima, lično je prisutno deset izlagača, dok su ostali svoje radove poslali putem video-materijala ili pisane dokumentacije. Među učesnicima iz inostranstva je i Kina, odakle je na „Tesla fest” stiglo deset patenata, među čijim autorima su i dva najmlađa pronalazača sa zaštićenim patentima. Festival prati međunarodna konferencija posvećena inovacijama i pronalascima, koji mogu pomoći privrednom i ekonomskom razvoju.
Poseban deo ovogodišnje manifestacije predstavlja izložba o životu i delu Milutina Milankovića, povodom obeležavanja 100 godina njegove teorije o klimatskim promenama.
– „Tesla fest” ima neprocenjiv značaj za naš grad jer predstavlja mesto susreta inovatora i mladih naučnika iz Srbije i regiona – istakla je članica Gradskog veća za obrazovanje Dina Vučinić, podsetivši na činjenicu da je naš grad mnogo pre drugih Nikolu Teslu proglasio počasnim građaninom. – Danas, 123 godine od Tesline prezentacije sistema naizmenične struje, želimo da kažemo da Novi Sad više nego ikad obraća pažnju na nauku i obrazovanje. Kao što je Tesla govorio i imao viziju da je znanje izuzetno važno za čovečanstvo, mi želimo da kažemo da lokalna samouprava i Grad Novi Sad, zajedno s Republikom Srbijom, žele najveći akcenat da stave na decu, obrazovanje i nauku. Zbog toga obnavljamo postojeće škole, a planiramo da gradimo i nove. Podsetiću i na to da se „Tesla fest” održava u našem gradu, koji je na istorijskom minimumu kad je reč o nezaposlenosti, sada već ispod 6,8 procenata, a koji je i IT centar celog regiona. Osim toga, na inicijativu gradonačelnika Miloša Vučevića i Vlade Republike Srbije, planirano je da upravo Spens, u čijem se prostoru nalazimo, postane nacionalni centar za veštačku inteligenciju. Nalazimo se nekoliko stotina metara od Univerziteta, kao i od Naučno-tehnološkog parka, tako da ceo kvart jeste kvart znanja i nauke, i to zaista treba tako i da ostane.
Tradicionalno, „Tesla fest” je prilika da se čuju iskustva preduzetnika, kao i predlozi o tome šta bi u našoj zemlji trebalo učiniti da bi se podstakla brža primena znanja i inovacija.
– Na ovoj manifestaciji videćete pronalaske, ali i inovatore i preduzetnike, koji su svoje firme osnovali upravo na bazi svojih pronalazaka, pa su čak i u vreme koronavirusa svoje ideje uspeli da pretvore u stvarnost – poručio je osnivač „Tesla festa” i predsednik Saveza pronalazača Vojvodine Anđelko Glavašević. – To je znak da imaju izuzetnu stvaralačku energiju kojom žele da doprinesu ekonomskom i tehnološkom razvoju naše zemlje. Ujedno se nadam da će, zahvaljujući saradnji s obrazovnim institucijama i Gradom, „Tesla fest” nastaviti da vrvi od mladih jer to je budućnost. Susret mladih i starijih daje veliku snagu da se iskustva prenesu, a inspiracija im je Nikola Tesla.
Na „Tesla festu” je dodeljena Zlatna medalja Svetske organizacije za intelektualnu svojinu i nagrada najuspešnijem pronalazaču, koja je pripala Zoranu Kopanji iz Novog Sada za automatsku mašinu za proizvodnju kora za pitu, koju plasira u zemlji i inostranstvu.
– Radio sam mesecima i godinama dok nisam došao do savršenstva – potvrdio je nagrađeni Zoran Kopanja. – Mašina koju sam konstruisao jedina je na svetu koja pravi pet vrsta kora – heljdine, kukuruzne, bele, crne i integralne. Ušteda energije je velika, a postiže se značajan kvalitet. Radi na struju i na gas, opslužuje je jedan radnik, a testo je iskorišćeno 100 odsto. Postoje dve vrste mašine: jedna pravi 120 kilograma kora, a druga 240. Do sada sam ih napravio 56. Tokom vanrednog stanja, dve mašine su poslate u Ameriku, a pravim i treću. Dve pripremam za Kosovo. Tri moje mašine nalaze se u Srbiji, ima ih u svim državama nekadašnje Jugoslavije, kao i u Rusiji, Mađarskoj i Nemačkoj.
Tekst i foto: B. Pavković