Osma godina rada udruženja „Veliko kolo”
Prilično mlado udruženje „Veliko kolo”, osnovano u martu 2010. godine da bi sačuvalo kulturnu baštinu i prenelo ljubav prema njoj na mlade, početkom ove godine dobilo je prestižno članstvo u Međunarodnom savetu organizatora festivala folklora i tradicionalne kulture CIOFF, što joj otvara mnoga vrata na inostranoj sceni.
Danas broji više od 700 članova, raspoređenih u 27 grupa, i to na tri lokacije: u Novom Sadu, Veterniku i Sremskoj Kamenici.
Osnivač udruženja je Milan Veselinović, i sam dugogodišnji igrač, a potom učitelj škole folklora u AKUD UNS-a „Sonja Marinković”.
„Na samom početku rada postojale su samo dečje grupe za uzrast od tri do šest godina, a nakon nekoliko meseci formirana je početna grupa škole folklora za odrasle“, kaže Veselinović.
„Iz dana u dan raslo je interesovanje, tako da danas imamo četiri grupe odraslih, raspoređenih po igračkom iskustvu. Već početkom 2011. osnovali smo i inkluzivnu folklornu grupu u Domu za decu i omladinu ometenu u razvoju „Veternik” i ŠOSO „Milan Petrović”, koja danas ima tridesetak izvođača.“
Svaka naredna godina donosila im je nova iskustva, uključivši ih u organizaciju brojnih kulturnih i humanitarnih manifestacija, od kojih su samo neke Sajam pčelarstva „Dani meda”, Festival igre i muzike „Zov ravnice” i Festival meda, a svakako su ostali upamćeni po kolu za Ginisa, koje je 2016. godine okupilo 257 kulturno-umetničkih društava iz 12 država i oko 12.000 igrača obučenih u narodnu nošnju svog kraja.
„Bavljenje folklorom je sveobuhvatan vid zabave i zdrave rekreacije“, dodaje Veselinović.
„Sklapanje prijateljstava i razvijanje navika zajedničkog života, pa samim tim i želje da se drugom pomogne, najveći su benefit. Nastupi i putovanja odlična su prilika za upoznavanje s drugim kulturama i jezicima, a najveća nagrada – srećna i zadovoljna lica.“,
Kao i svake godine na početku sezone, „Veliko kolo” prima nove članove za folklorne grupe svih uzrasta, kao i za narodni orkestar koji vodi Milenko Martić. Probe se održavaju u atomskom skloništu u Ulici Mileve Marić 25, veterničkom vrtiću „Zlatokosa” u Kralja Aleksandra 62 i sremskokameničkom vrtiću „Čika Jova” u Zmajevcu 2.
S. Milačić
Projekat „Razvoj kulturnog i umetničkog stvaralaštva” realizovao je „Market IT Marketing and PR”, a sufinansiran je od Grada Novog Sada. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.