Opraštanje je odlika ljudskosti
Da bi ozvaničili kraj sukoba dvojice učenika osmog razreda, s jedne strane, i još jednog njihovog vršnjaka, s druge, koji su bili u lošim odnosima već oko godinu,
u OŠ „Svetozar Marković Toza” je održan Dan pomirenja, a glavni promoteri bila su ta trojica đaka. Pred okupljenim učenicima, u svečanoj sali, oni su ispričali svoja iskustva i razloge zbog kojih su jedni drugima konačno pružili ruke i rešili da sve ružno ostave iza sebe. Inicijator akcije, direktor te škole Petar Narančić rekao je da planira da Dan pomirenja postane tradicija te osmoletke na Detelinari.
– Mediji su puni vesti o vršnjačkom nasilju, a mi hoćemo da budemo primer da se svaki sukob može rešiti na tolerantan i miran način, kao što su ti momci rešili da pokažu svojim primerom – kazao je Narančić. – Oni su bili u teškom problemu, koji je došao do toga da su se čak umešali i odrasli. Jedan dan sam ih pozvao u kacelariju i rekao da mogu da nastave sukob i ko zna kako će se završiti, ili da to okončaju na lep i kulturan način, pri čemu će od antiheroja postati pozitivni heroji u školi. To je bio velik sukob i ne možemo očekivati od njih da budu drugari, ali zamolio sam ih da to urade zbog sebe. Toga treba da se sećaju kao nečeg velikog što je urađeno za školu.
Kako kažu trojica osmaka koji su bili glavni akteri Dana pomirenja, njihov sukob je počeo od gurkanja, da bi završio ozbiljnim pretnjama, napadima, strahom i pritiskom, a sve, kako kažu, jedno za drugim.– Tada smo hteli da rešimo problem silom, a nismo razmišljali o tome do čega bi to moglo dovesti – kaže jedan od njih. – Sve to je bilo opterećujuće.Prema rečima jednog od aktera sukoba, pošto se matura bliži, nema više smisla da se svađaju te je red da se rastanu kao ljudi.
– Trebalo je da stanemo odmah na tome – kaže on. – Mislio sam da će se sve smiriti, ali nije, pošto smo i oni i ja postupili loše u raznim situacijama. Svako je vukao na stvoju stranu. Sada, kada je sve u redu, mislim da ćemo biti dobar primer ostalima.Trojica nekada zavađenih osmaka tako su juče postali promoteri tolerancije pred celom školom. Direktor Narančić im je, u ime škole, javno zahvalio što su uvideli značaj takvog gesta i „smogli snage da pokažu kako treba da se ponašaju civilizovani ljudi”. Jedna od nastavnica je dodala da je „najveći onaj čovek koji od svog neprijatelja uspe da napravi prijatelja”.
Školski psiholog Sandra Cvjetićanin je istakla da ta škola vrlo ozbiljno radi i na prevenciji vršnjačkog nasilja, a kreće se već s učenicima petog razreda.– Radimo s učenicima pojedičano i grupno, s odeljenjima pa i s roditeljima – kaže ona. – Kad se svi faktori uključe i svako doprinese, možemo očekivati i neke rezultate. Tim za nasilje je uvek dostupan u obe smene, imamo mnoštvo dežurnih nastavnika u dvorištu i po hodnicma, kao i dobru saradnju s obezbeđenjem i školskim policajcem.
D. Ristić