Opens u saradnji sa organizacijama psihosocijalne podrške: Pomoć mladima
Savez omladinskih udruženja OPENS pokrenuo je kampanju “Sazvežđe podrške”, u saradnji sa devet organizacija, kako bi dao svoj doprinos smanjenju negativnih osećanja, osnažio mlade i pružio pomoć u negovanju njihovog mentalnog zdravlja.
“Sos ženski centar”, Novosadski humanitarni centar “Iz kruga – Vojvodina”, Podružnica za Južnobački okrug Društva psihologa Srbije i Institut za javno zdravlje Vojvodine, Grupa “Izađi”, Centar za pružanje emotivne podrške osobama u krizi i prevencija suicida “Srce”, “Omladina Jazas Novi Sad”, Udruženje građana “Patrija”, “Edit centar” i Udruženje “Crvena linija” jesu organizacije koje će biti na raspolaganju svima koji smatraju su im pomoć i podrška neophodne.
Neki od problema u fokusu kampanje biće balansiranje školskih i porodičnih obaveza u izmenjenom svakodnevnom funkcionisanju mladih, suočavanje sa osećanjima gubitka bilo koje vrste, pružanje podrške u situaciji izolacije, povezivanje različitih organizacija koja se bave temom mentalnog zdravlja radi unapređenja istog u izmenjenim okolnostima i slično. Mnoge organizacije pronašle su način da reaguju i nastave svoj rad prilagođavajući se okolnostima i specifičnostima situacije izazvane pandemijom. Tako su i navedene organizacije, koje se bave pružanjem psihosocijalne podrške, nastavile svoj rad, sada prilagođen potrebama građana, među kojima su često i mladi.
Situacija izazvana korona virusom, kada su ljudi pozvani da se izoluju, da budu oprezni čuvajući svoje i zdravlje drugih, kada su uobičajeni životni tokovi izmenjeni i preobličeni, izaziva u mnogima negativna osećanja, pa tako i kod adolescenata. Period adolescencije je sam po sebi izazovan i neretko ga prate pomešane i burne emocije, zbunjenost i potreba da upoznaju sebe, izgrade svoj identitet i pronađu svoje mesto u društvu. Sve te procese dodatno otežavaju sprovedene mere usled širenja pandemije, te su neki oblici podrške, poput škole, prijatelja i vannastavnih aktivnosti, koji su inače dostupni adolescentima, u značajnoj meri ograničeni. Takođe, situacija pandemije utiče na sve ljude, pa tako i odrasle članove porodice koji su u situaciji izolacije često osnovni izvor podrške, te tako i zbunjenost kod odraslih i burne emocije koje oni doživljavaju, kod adolescenata mogu dovesti do doživljaja smanjene sigurnosti, a zatim i anksioznosti.
B. P.