Onlajn predatori vrebaju na društvenim mrežama
Novosadski osnovci i srednjoškolci od početka školske godine učestvuju u besplatnim radionicama o bezbednosti na internetu, koje u okviru projekta „Onlajn predatori”
realizuje Udruženje „Asistent”. Projekat je kreiran u cilju informisanja, a najpre edukacije mladih uzrasta od 14 do 30 godina, o zloupotrebama informacionih tehnologija, kao i o merama bezbednosti na globalnoj mreži. Indirektno, odnosi se na sve građane Novog Sada, bez obzira na njihov socijalni status.
Članovi udruženja do sada su organizovali radionice u E-gimnaziji, Saobraćajnoj školi „Pinki” i Osnovnoj školi „Veljko Petrović”, a uskoro će se projekat realizovati i u Srednjoj ekonomskoj školi „Svetozar Miletić” kao i na dva fakulteta – Fakultetu za ekonomiju i inženjerski menayment i Pravnom fakultetu za privredu i pravosuđe.
Koordinatorka projekta Daniela Ignjatić kaže za „Dnevnik” da se kroz radionice apeluje na mlade da prijave sve sumnjivio što se njima ili njima bliskim osobama na internetu dešava.
– Žrtva nekada ne može da prepozna ili ne shvata da se nad njom odvija neki vid nasilja, zato ih edukujemo da ne vode računa samo o sopstvenoj bezbednosti već i o bezbednosti svojih prijatelja i poznanika, a naravno i roditelja – rekla je Daniela Ignjatić, i dodala da su mladi upućeni u taj problem, ali da ne koriste prevenciju dovoljno. – Najveći problem je što oni još uvek nisu svesni svih stvari na koje naizlaze svakodnevno na internetu. Trudimo se da decu što više uključimo u radionice, da pričaju o svojim iskustvima i postanu svesna toga da se sve loše na internetu dešava ovde, u našem gradu i našoj školi.
Jedna od ideja radionica je i da se kroz prevenciju smanji broj žrtava, i da mladi, ukoliko naiđu na bilo kakav problem, odmah reaguju i obrate se za pomoć porodici, prijateljima, školi, Udruženju „Asistent” ili drugim nadležnim institucijama, jer tehnologija stalno napreduje i sve je više mogućnosti da vas neko „napadne” na internetu.
– Onlajn predator može biti nepoznata osoba, ili čak i najbolji prijatelj, ali sajber-predator je sigurno neko ko bez ikakve koristi želi da vam naudi, dobije neku informaciju od vas ili vas uceni – zaključuje naša sagovornica, i naglašava da je najveći problem u tome što žrtva sajber-nasilja ne može lako da se sakrije jer je napasnik na internetu, a informacije se šire velikom brzinom.
Naša sagovornica navodi da se nasilje na internetu na različite načine može odraziti na mlade – kreiranjem lažnih profila, objavljivanjem ličnih podataka, kupovinom s nebezbednih internet sajtova, širenjem kompromitujućih informacija, fotografija i snimaka, a da je svako ko pomaže u njihovom širenju – saučesnik sajber-nasilnika.
Radionice u okviru projekta održavaju se dva do četiri puta nedeljno u skladu sa slobodnim vremenom obrazovnih institucija u kojima se realizuju. Projekat sufinansira Uprava za sport i omladinu – Kancelarija za mlade grada Novog Sada, a realizuje ga Udruženje „Asistent” u saradnji s partnerima.
V. Bijelić