Ogreva dovoljno za hladne dane
NOVI SAD: Meteorolozi poručuju da se ovoj klimavoj zimi, tokom koje se hladni i topli dani smenjuju sedmično, još uvek ne nazire kraj. Iako se veliki broj građana za ovu grejnu sezonu snabdeo još letos, ogrev se kupuje i sada, u manjim količinama, da bi osigurale zalihe do proleća, dok oni koji nisu bili u prilici da ođednom odvoje novac za kupovinu ogreva ili nisu imali prostora za odlaganje veće količine drva, stovarišta posećuju jednom mesečno. Vlasnici novosadskih stovarišta drva i uglja uveravaju Novosađane – ogreva ima dovoljno i za hladnije dane.
Nema nekog pravila za kupovinu tokom zime, uglavnom se samo dokupi koliko nedostaje, mada ima i onih koji se tada odluče za veće količine, rekao je vlasnik stovarišta drva „VM Cer” u Veterniku Veso Milanković.
Na njegovom stovarištu, dodaje, se najviše kupuje isečena i iscepana bukva, a zatim hrast u barem, isto kao i letos.
Cene ogreva nisu se menjale od lane, te je na stovarištu „VM Cer” za kubni metar bukve i hrasta potrebno izdvojiti 6.100 dinara, dok je isečeno i iscepano drvo nešto skuplje – 6.700. Bagrem je jeftiniji i staje 5.900 kubni metar, a onaj već pripremljen za loženje košta 6.500.
Koliko sam čuo od mušterija, brikete uglavnom kupuju za potpalu ili ukoliko je potrebno zagrejati prostoriju za kratko vreme jer briketi brzo gore, kazao je Milanković.
Iz dugogodišnjeg iskustva bi, kako kaže, rekao da se u 95 odsto slučajeva kupuje drvo, a preostalih pet pelet i briketi.
Kako je dodao, sva drva na stovarištima su sada mokra i potrebno im je minimalno pet meseci na lepom vremenu da se potpuno osuše, te se zimi češće uzimaju briketi jer su izuzetno suvi.
Osim drveta, sugrađani dokupljuju i ugalj, a po rečima vlasnika stovarišta ”Iskra Pan” u Petrovaradinu Branka Bjelića, ovih dana se najviše kupuje ugalj „sušeni vreoci”, koji košta 14.000 dinara tona.
Zimi se ogrev samo dokupljuje, i to u manjim količinama, te sugrađani kupe tonu uglja ili kubni metar drva po potrebi, objasnio je Bjelić.
Na stovarištu „Iskra Pan” za tonu kolubarskog uglja potrebno je izdvojiti 8.500 dinara s prevozom na teritoriji Petrovaradina, dok tona „kostolca” košta 9.000.
Prevoz drva i uglja se dodatno naplaćuje po toni i kubiku, a ukoliko kupac živi nedaleko od samog stovarišta, dostava je često besplatna. Osim toga, veliki broj stovarišta nudi i kupovinu na rate za penzionere i sindikate, te je isplata na taj način olakšana, a kućni budžet rasterećen.
Na novosadskom stovarištu „Maj-Gor” u ponudi su drva u metricama (bukva, hrast i bagrem), koja koštaju 6.500 dinara, dok cepana drva u paleti staju 7.200. Restlovi od bukve prodaju se u pakovanju koje košta 8.000 dinara, a mogu se kupiti i drva i palete za potpalu u džaku. Cepana drva u paleti koštaju 13.200 dinara kubni metar, dok cepana drva u ventilacionoj džambo vreći staju 10.350.
Ponuda uglja na stovarištu „Maj-Gor” takođe je velika, te se mogu naći „sirova kolubara”, „kostolac” i „dunavac”, za koje je potrebno izdvojiti 9.500 dinara po toni, dok „sušeni obilić” košta 13.300, „sušeni vreoci” 15.000, „pljevlja” 14.000, a za tonu uglja „banovići” potrebno je izdvojiti 15.000 dinara.
D. Andulajević