Održana VI međunarodna letnja škola latinoameričkih studija
Šesto izdanje Međunarodne letnje škole latinoameričkih studija, u organizaciji Društva hispanista Srbije i suorganizaciji Iberoameričkog centra Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i Instituta za evropske studije u Beogradu, kao i podršku Ustanove kulture „Parobrod“ iz Beograda, Argentinske ambasade u Beogradu, Instituta IDEAZ iz Beča, Fondacije „Andžej Dembič“ iz Varšave, Centra za latinoameričke studije Fakulteta političkih nauka iz Beograda i Centra za društvene studije NUKLEAS iz Brazila, održano je od 13. do 17. jula 2022 u Beogradu i Novom Sadu.
Prvi dan Letnje škole bio je posvećen stogodišnjnici rođenja velikog brazilskog intelektualca Darsija Ribeire. Razgovor o njemu vodili su predsednica Društva hispanista Srbije Jelena Spasojević i profesor Tehnološkog instituta u Montereju (Meksiko) Mihailović, a virtuelno se uključila i profesorka Državnog univerziteta u Rio de Žaneiru Lija Farija. Istoga dana, održano je predavanje prof. Dejana Mihailovića na temu „Pobuna ili potčinjenost? Latinska Amerika u opasnosti večite sadašnjosti”.
U nastavku letnje škole, Argentinac Gido Hercovič, istraživač pri CONICET-u u Buenos Ajresu i Autonomnom nacionalnom univerzitetu u Meksiku i Igor Štiks, profesor Fakulteta za medije i komunikaciju u Beogradu i viši naučni saradnik Fakulteta umetnosti Univerziteta u Ljubljani, razgovarali su na temu „Kulture hipohondrije: Globalni život u vreme opalih političkih očekivanja“.
Jedan dan bio je posvećen temi „Književnost i politika: Alibi u savremenoj hispanoameričkoj prozi – Kuba, Venecuela, Čile”, koju je nadahnuto predstavito književnik i prevodilac Branko Anđić. Vajar i profesor Univerziteta u Verakrusu Uroš Ušćebrka govorio je o ličnoj viziji susreta odnosno sudara kultura u Meksiku.
Održane su i dve sesije: profesor Univerziteta u Pečuju Domingo Lilon iz Dominikanske Republike govorio je o Latinskoj Americi kroz prizmu književnosti, dok je Bojana Kovačević Petrović, upravnica Iberoameričkog centra FFUNS, predstavila Kulturni identitet Meksika iz lične perspektive, uz primere meksičkih domorodačkih rukotvorina.
Poslednji dan Letnje škole održan je u Institutu za evropske studije, a predavači su bili sociološkinja sa Univerziteta u Buenos Ajresu Andrea Mataljana, koja je govorila na temu „Nelson Rokefeler i umetnička diplomatija Latinske Amerike“ i istoričar i društveni aktivista Andrej Grubačić, čije je predavanje „Društva protiv države: Politike autonomije u Ćijapasu i Rožavi“ izazvalo veliku pažnju.
U VI Međunarodnoj letnjoj školi latinoameričkih studija učestvovalo je 49 polaznika iz Srbije, Meksika, Argentine, Kostarike, Brazila, Italije, Irske, Bugarske, Rumunije, Bosne i Hercegovine i sa Kube, kao i volonteri sa Filološkog fakulteta u Beogradu, kragujevačkog FILUM-a i Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Radni jezici su bili španski i engleski.