Odbornici izglasali proširenje zone u Kaću, kazne za zapuštanje placeva...
Proširenje radne zone u Kaću, uvođenje kazni za zapuštanje privatnih placeva, program subvencija gradskoj poljoprivredi, neke su od važnijih odluka koje juče usvojila Skupština grada.
Na sednici izglasano je i raspisivanje konkursa za izbor direktora "Vodovoda i kanalizacije", "Gradskog zelenila" i "Čistoće".
Zamenik gradonačelnika Milan Đurić pred sednicu je istakao da su na dnevnom redu tačke koje omogućuju dolazak novih investicija u Novi Sad, te da je za poslednjih šest godina broj zaposlenih skočio za 25.000. Kao najvažniju tačku dnevnog reda naveo je izmenu prostornog plana radne zone u Kaću.
- Izmenama je predviđeno da radna zona, umesto 80 hektara, koliko je imala do sada,, ima 200 hektara. Ukoliko odbornici ovo izglasaju moguće je da već u junu firma "Kontinetal" započne sa izgradnjom fabrike od 30.000 kvadratnih metara na zemljištu površine 31 hektar, koje su oni kupili - izjavio je Đurić.
Ovi planovi, prema Đurićevim rečima, investiciju "Kontinentala" svrstavaju među najznačajnije u Novom Sadu u poslednjoj deceniji. Zamenik gradonačelnika je podsetio na nedavno otvaranje "Kontinentalovog" pogona u radnoj zoni "Sever 4", koji će nastaviti da radi i nakon otvaranja pogona u Kaću. Đurić je dodao i da nemačka kompanija trenutno zapošljava više od 600 ljudi, a planira da kroz dve nove investicije, vrednih 140 miliona evra, otvori dodatnih 500 radnih mesta.
- Nama je plan da infrastrukturno opremimo radnu zonu u Kaću. Time bismo stvorili uslove da i drugi investitori dolaze u novu radnu zonu - rekao je Milan Đurić, istakavši da je to potvrda poslovne i investicione klime koja vlada u Srbiji i Novom Sadu.
Među ostalim tačkama istakao je program stambene podrške odnosno 25 novih gradskih stanova namenjenih prodaji po cenama ispod tržišnih, a koji se nalaze u šestoj lameli zgrade u Ulici Momčila Tapavice. Stanove je gradila Stambena agencija Novog Sada, a građani će moći da ih plate i na 240 rata. Đurić je ukazao i da će se Skupština grada odrediti i prema prodaji pet preostalih stanova u zgradi u Kisačkoj ulici 55, namenjenih dvočlanim domaćinstvima.
- Zajedno sa Ministarstvom za zaštitu životne sredine radimo na očuvanju zelenog fonda našeg grada. Minsitarstvo je tako izdvojilo 90 miliona dinara za tri zalivna sistema, a Grad će izdvojiti 33 miliona dinara. Radiće se zalivni sistemi u Futoškom i Limanskom parku i na Bulevaru Evrope od Futoškog puta do Bulevara cara Lazara - naveo je Milan Đurić, dodavši da nikad više novca nije izdvajano za ovu namenu.
Kako je napomenuo, pred novosadskom skupštinom našao se i predlog programa ruralne politike za ovu godinu, koji donosi niz mera, koje su vredne 52 miliona dinara, za pet više nego prethodne godine. Pored uobičajenih mera gradske podrške, Đurić kaže da će ove godine u fokusu biti poljoprivredna gazdinstva koja se bave preraradom svojih proizvoda.
- Izmenama Programa uređenja građevinskog zemljišta, obuhvaćene su dve investicije. Prva je sanacija obostranih pešačkih i biciklističkih staza od Futoške ulice do Bulevara patrijarha Pavla, u dužini od sedam kilometara. Tu je i izgradnja saobraćajnih površina u Ulici braće Krkljuš, za šta smo dobili 170 miliona dinara na konkursu Uprave za kapitalna ulaganja APV i zajedno ćemo to isfinansirati - zaključio je zamenik gradonačelnika Milan Đurić.
Opoziciona odbornica Snežana Mušicki iz SRS, kritikovala je predlog odluke o upravljanju ljudskim resursima, nazvavši je smešnom, a takođe i predlog urbanističkog plana za okolinu današnjeg "DES-a", fabrike umesto koje se planiraju višespratnice. Ipak, ona je napomenula da će njena odbornička grupa podržati PDR za Sajlovo, mada je iz njega izostala neophodna škola.
Podrška vladajućoj većini iz opozicionog DSS-a stigla je za odluku iz oblasti socijalne zaštite. Bojan Radojević iz ove stranke, ipak je kritikovao odluku o zatvaranju pijaca u podne, i zatražio da se i pijačarine prepolove. Po njegovim rečima, dobro je što su uvedene sankcije za neuređeno građevinsko zemljište, ali ne i što to nije doneto i za vodno i poljoprivredno zemljište na teritoriji Grada.
S. Krstić
foto: S. Šušnjević