ODABRANI IZVOĐAČI, VREDNOST RADOVA 12 MILIONA DINARA Uskoro obnova kasarne u Ulici vojvode Bojovića
Obnova kasarne u Ulici vojvode Bojovića trebalo bi da počne do kraja zime, budući da je Zavod za zaštitu spomenika nedavano odabrao izvođače – novosadske firme NPN i „Prima idea”, jedine učesnike u postupku javne nabavke.
U sklopu obnove vojne zgrade, koja je zbog dugogodišnjeg neodržavanja u veoma lošem stanju, predviđeni su građevinsko-zanatski i konzervatorsko-restauratorski radovi na uličnim fasadama. Ugovor vredan gotovo 12 miliona dinara, s PDV-om (11.974.560), još uvek nije potpisan, a rok svih radova je dva meseca, od uvođenja izvođača u posao.
Sređivanje kasarne u Ulici vojvode Bojovića početkom novembra najavio je gradonačelnik Milan Đurić, koji je podsetio da je taj objekat izgrađen krajem 19. veka, te da i danas pleni pažnju posetilaca.
– Kasarna u Ulici vojvode Bojovića je važan svedok graditeljskog nasleđa javnih objekata u Novom Sadu – objasnio je Đurić u objavi na društvenim mrežama. – Kasarna čuva sećanje i na brojna pogubljenja, a Grad je, u cilju zaštite kulturne baštine, odvojio 12 miliona dinara za renoviranje fasade.
Kao spomenik kulture, kasarna ima status objekta pod prethodnom zaštitom, a značajna je i kao spomen-obeležje na streljane antifašiste u Drugom svetskom ratu i kao mesto stradanja Novosađana u raciji 1942. godine, o čemu svedoči tabla na fasadi zgrade.
Na situacionom planu ucrtano je sedam objekata, a toliko ih je i izgrađeno, s tim da su osnove tri dvospratnice postavljene na regulaciju ulica Vojvode Bojovića, Vuka Karadžića i Lukijana Mušickog. Od svih objekata u nekada vojnom kompleksu najviše pažnje privlači upravna zgrada postavljena na ulicu, čija je obnova planirana.
Ugovorom sklopljenim 1922. godine između novosadskih vlasti i Komande Prve armijske oblasti, Mostobran je ustupljen gradu, dok je grad vojsci predao kasarnu Kralja Petra u Ulici vojvode Bojovića i još nekoliko drugih kasarni, objekata i placeva. U Novom Sadu su, u poslednjoj deceniji 19. veka, izgrađena inače dva velika objekta te vrste, pešadijska kasarna u produžetku Lebarskog sokaka (Miletićeva ulica), današnja Ulica vojvode Bojovića, i honvedska kasarna u Futoškoj ulici na tadašnjem izlazu iz grada.
Kako se iz specifikacije, objavljene na Portalu javnih nabavki, može primetiti, obnova upravne zgrade podrazumeva zamenu oštećenih i degradiranih elemenata fasade, restauraciju i konzervaciju vučene i dekorativne malterske plastike.
„Obijaju se površine dotrajalog i oštećenog maltera do zdrave podloge – opeke kod uličnih fasada. Novo malterisanje izvodi se isključivo fabrički spravljenim malterima koji su, po svom sastavu, tehničkim karakteristikama i svojstvima, namenjeni renoviranju istorijskih objekata. To podrazumeva i demontažu i ponovno vraćanje olučnih horizontala i vertikala na delu objekta gde su novi i očuvani oluci, odnosno izradu novih olučnih vertikala i horizontala na delu gde su dotrajali”, objasnili su iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture u konkursnoj dokumentaciji i napomenuli da se kompletna fasada završno farba kvalitetnom visoko paropropusnom silikatnom bojom u minimum dva tona po izboru konzervatorskog nadzora.
J. Vukašinović